Türkiye'de E-devlet uygulamaları ve bu uygulamarın karar verme süreçlerine etkisi
E-govennment initiatives in Turkey and their impact on decisionmaking process
  1. Tez No: 207205
  2. Yazar: FİKRET NESİP ÜÇCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Kamu yönetiminin yeniden yapılandırılması derken, bir yandan, çağdaşyapısal değişimleri gerçekleştiren, diğer yandan bilgi ve iletişim teknolojilerinietkin ve verimli bir şekilde kullanabilen bir yönetim modeli kastedilmektedir.Bunun günümüzdeki ifadesi iyi yönetişimdir. Dünya, ?bilgi?nin gücünü ve bilgiüretmenin ekonomik kalkınmaya katkısını çok iyi kavramış durumdadır.Bilişim büyük bir ekonomik kalkınma ve zenginlik oluşturma sektörü olarakkarşımıza çıkmaktadır. ?e-Dönüşüm Türkiye Projesi?nin temel hedefi bilgitoplumuna ve bilgi ekonomisine geçişin sağlanması için bilgi ve iletişimteknolojilerini herkesin erişimine açacak teknik ve hukuksal altyapınınoluşturulmasıdır. Ancak bu yeterli değildir: Etkin bir inovasyon (yenilikyaratma gücü) sistemi ile donatılmış bir iş yapma ortamı kurulması dagereklidir.e-Türkiye, bilgi toplumu ve ekonomisi çağını yakalama yolunda ülkemizinen öncelikli projelerinden biridir. Bu uygulama içinde, en önde gelen boyutolan e-Devlet sayesinde Türkiye'de kamu tarafından sağlanan hizmetlerdeetkinlik verimlilik, hizmet kalitesi, hız ve şeffaflık sağlanacak, daha daönemlisi, vatandaş memnuniyeti artırılarak Devlet arasında güven daha güçlübir biçimde tesis edilecektir. Çünkü e-Devlet Bilgi Toplumunun demokratikyapısını daha güçlü kılan, vatandaşları, işletmeleri ve kamu yönetiminibirbirine daha yaklaştıran bir yönetim ve hizmet anlayışını ifade etmektedir.Bu tezle, bu temel amaca uygun olarak e-Devlet uygulamalarının, Devlet-Devlet, Devlet-Vatandaş, Devlet-İş Dünyası üçlemesi içinde siyasi ve idarikararların oluşturulmasında ne kadar etkili olabildiği araştırılmaktadır.Çalışma, yönetimin, siyasi irade olarak e-Devlet uygulamalarına siyasi destek308sağladığını, bürokrasinin ise kamu hizmetlerinin yürütülmesinde bilgi veiletişim teknolojilerini kullanmak hususunda istekli olduğunu, hattâ dünyadaörnek gösterilebilecek bazı uygulamaların halen yürürlükte olduğunu ortayakoymaktadır. Ancak, e-Devlet uygulamalarının tasarlanması ve yürürlüğekonmasında, yani bu hizmetlerin elektronik ortama aktarılarak sunulmasındavatandaşın ihtiyaçlarından ziyade, İdarenin ihtiyaç duyduğu alanlarındüzenlemeye tabi tutulduğu da tespit edilmektedir.
Özet (Çeviri)
Restructuring the public management, means a management model inwhich structural changes are achieved through efficient and productive useof information and communication technologies (ICT). It is best described by?good governance?. The world has come to realize the power of knowledgeand the contribution of knowledge generation to the economy. Informationhas become a large sector of economic growth and wealth creation. Thebasic objective of the ?e-Transition Turkey Project? is to set up the technicaland legal infrastructure which will ensure every one to access ICT for thepurpose of transition to the knowledge society and economy. But the accessto such technologies will not be sufficient to reach them as long as abusiness environment enriched with an innovation system has not beencreated.e-Turkey, is among the first priority projects on Turkey?s way to reach theage of knowledge society and knowledge economy. E-Government, as oneof the most important projects within this scope, aims at bringing moreefficiency and effectiveness in the supply of public services by increasing thequality, speed and transparency of these services. It also helps reinforce theconfidence in the relationship between the Government and the citizensthrough new ways and means to increase the citizen?s satisfaction. e-Government is an management and service approach which gives addedstrength to the democratic basis of the knowledge society and helps citizens,businesses and the public management to come closer.The thesis focuses on finding how efficient can be the e-Governmentpractices in the making of political and administrative decisions within thetriad of Government to Government, Government to Citizen and Government310to Business transactions. Thus the study has been instrumental inestablishing that e-Government initiatives benefit from a strong support ofpolitical vision in Turkey, while the administration, although favourablydisposed to use ICT, even to the extent of introducing a number of projectswhich can hardly be matched elsewhere, takes into consideration its ownneeds in designing and enforcing the e-Government initiatives and not, as itshould be, the requirements of the citizens.