İsrail devletinin dış politik tercihlerinin iç politik dinamikler çerçevesinde incelenmesi
Research of israel domestic dynamics' influence on Israel foreign policy.
  1. Tez No: 207222
  2. Yazar: OZAN YALÇIN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TÜREL YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 117
Özet
İsrail ile Filistinliler arasında varılacak bir barış antlaşması, Orta Doğu bölgesi için büyük önem arz etmektedir. Bu kapsamda, İsrail'in dış politika üretme sürecine etki eden faktörlerin anlaşılması büyük önem arz etmektedir. Bu çalışma ile iç dinamiklerin dış politikadaki önemi ve etki yaratma şekilleri ortaya konulmaya çalışılmıştır. İsrail'in dış politika tercihlerinin oluşması sürecinin ve bu sürece iç dinamiklerin etkilerinin kapsamlı bir şekilde anlaşılabilmesi maksadıyla, üç temel alanda inceleme yapılmıştır. İlk olarak bugünkü olayların anlaşılmasında büyük önem arz ettiği değerlendirilen tarihsel süreç ele alınmıştır. İkinci olarak, İsrail politik sistemini meydana getiren temel elemanlar olan Knesset, hükümet yapısı, siyasi partiler vb incelenmiştir. Üçüncü ve son olarak ise İsrail Silahlı Kuvvetlerinin rolü, sivilasker ilişkilerinin doğası, İsrail sosyal manzarasını oluşturan alt kültürler ve çıkar grupları ele alınmıştır. Çalışma neticesinde her üç alanın da belirli ölçülerde İsrail'in dış politik tercihleri üzerinde etkili olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
Advancing the peace process between Israel and the Palestinians is of great interest to the Middle East region. To this aim, an understanding of the main factors involved in Israel?s foreign policymaking is needed. This thesis shows internal pressures are most significant and assesses the influence of domestic access points to Israel?s Foreign policy. For a complete and current analysis of Israel?s policymaking process three areas are discussed. First is the historical background that shapes today?s events. Second are the fundamentals that makeup Israel?s political system such as the Knesset, political parties, ruling coalition, and prime minister. And third is the role of the Israeli Defense Force, the balance in civil-military relations, the mixture of players that color Israel?s societal landscape including subcultures, interest groups, and public opinion. The key finding is a combined ranking of the most important domestic forces driving Israel?s foreign policy formation in all three areas.