Varlıklarda değer düşüklüğü standardı kapsamında uluslararası finansal raporlama standartlarını uygulayan işletmelerde karşılaşılan sorunlar
Implementation issues concerning ias 36 'impairment of assets'
  1. Tez No: 207221
  2. Yazar: NERGİS NEVRUZ DURSUN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. GANİTE KURT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
DURSUN, Nergis Nevruz. Varlıklarda Deger Düsüklügü Standardı Kapsamında Uluslararası Finansal Raporlama Standartlarını Uygulayan sletmelerde Karsılasılan Sorunlar, Yüksek Lisans Tezi, Ankara, 2007. Varlıklarda Deger Düsüklügüne iliskin 36 nolu Uluslararası Muhasebe Standardı, varlıklarda deger düsüklügünün etkisini kapsamlı bir biçimde ele alan ilk muhasebe standardıdır. 1999 yılında uygulamaya giren ve 2004 yılında revize edilen IAS 36 Standardı, varlıkların geri kazanılabilir degerinden daha yüksek bir deger ile finansal tablolarda gösterilmesini önlemeye yönelik ilke ve esasları belirlemektedir. Standarda göre, her bir raporlama tarihi itibariyle, varlıgın deger kaybettigine dair belirti olup olmadıgının degerlendirilmesi gerekir. Belirtinin varlıgı halinde, varlıgın geri kazanılabilir degeri tespit edilir. Ayrıca, sınırsız faydalı ömre sahip veya kullanıma hazır olmayan maddi olmayan duran varlıklar ile serefiyenin geri kazanılabilir degeri yıllık olarak belirlenir. Geri kazanılabilir deger, bir varlıgın satıs maliyetleri düsülmüs gerçege uygun degeri ile kullanım degerinden büyük olanı olarak tanımlanabilir. Geri kazanılabilir deger, her bir varlık için belirlenir. Ancak, varlıgın nakit girisi yaratmadıgı durumlarda, varlıgın ait oldugu nakit yaratan birim için geri kazanılabilir deger tespit edilir. IAS 36 Standardı, uygulaması kolay bir standart degildir. Özelllikle deger düsüklügü belirtilerinin olup olmadıgının degerlendirilmesi, nakit yaratan birimlerin belirlenmesi ve varlıgın geri kazanılabilir degerinin tespiti için yapılması gerekli tahminler ve takdir hakkı kullanımı uygulamayı zorlastırmaktadır. IAS 36 Standardının sorunsuz bir sekilde uygulanabilmesi için basta isletmeler olmak üzere bagımsız denetçiler ve ilgili kamu otoritelerinin alabilecegi önlemler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
DURSUN, Nergis Nevruz. Implementation Issues Concerning IAS 36 ?Impairment of Assets?, Master Thesis, Ankara, 2007. Until the promulgation of IAS 36, there was very limited guidance available under international accounting standards to deal with the impairment of long-lived assets. IAS 36 that was applied firstly in 1999 and revised in 2004 sets out the procedures that an entity applies to ensure that its assets are carried at no more than their recoverable amount. According to IAS 36, an entity shall assess at each reporting date whether there is any indication that an asset may be impaired. If any such indication exists, the entity shall estimate the recoverable amount of asset. Irrespective of whether there is any indication of impairment, an entity shall also test an intangible asset with indefinite useful life or an intangible asset not yet available for use and goodwill acquired in a business combination for impairment annually by compairing its carrying amount with its recoverable amount. The recoverable amount of an asset is the higher of its fair value less costs to sell and its value in use. Recoverable amount is determined for an individual asset, unless the asset does not generate cash inflows that are largely independent of those from other assets or groups of assets. If this is the case, recoverable amount is determined for the cash-generating unit to which the asset belongs. The application of IAS 36 is not easy due in particular to the judgements and estimates that have to be made in assessing whether there are indications of impairment, in identifying cash generating units and determining the recoverable amount of assets. To ensure that entities apply IAS 36 as required, there are some kinds of measures to be taken by related parties including entities, audit firms and regulatory authorities.