Türkiye-Abd ilişkilerinde gerginlik dönemleri (1949-2003)
Problematic periods of Turkish-Usa relationship (1949-2003)
  1. Tez No: 207224
  2. Yazar: CEM ÖKMEN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BURCU BOSTANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 189
Özet
Bu çalışmaya esas teşkil eden düşünce; 1 Mart 2003 tarihinde ortaya çıkan ?Tezkere Krizi? nin, Türkiye-ABD ilişkilerinde yeni bir gerginlik değil, İki kutuplu sistemin çöküşüyle başlayan, ancak ittifakın kuruluş esasları ve gelişimi ile de bağlantısı olan bir gerginlik döneminin, Irak'ın işgal edilmek istenmesi ile tırmandığı zirvede, açığa çıkan sonuç olduğu düşüncesidir. Bu çerçevede 1 Mart 2003 tarihinden sonrasını da bir gerginlik dönemi değil iki ülke arasındaki ilişkinin yeniden düzenlendiği süreç olarak görmek gerekir. Çalışma bu düşüncelerle Türkiye-ABD ilişkilerinde ?Tezkere Krizi? olarak bilinen olayın, tarihsel özgüllük ilkesi, İkinci Dünya Savaşı sonrası Türkiye- ABD ilişkilerinin bütünlüğü içerisinde ele alınmasına ve bu yolla iki ülke arasındaki ilişkiyi 1 Mart 2003 tarihine taşıyan gerginlik dönemini açıklamaya yönelik olarak tasarlanmıştır. Bu Türkiye-ABD ilişkilerinin kuruluş esasları, Küba ve Kıbrıs olayları nedeniyle iki ülke arasında ortaya çıkan sorunlar ve Türk dış politikasının bu olaylardan nasıl etkilendiği üzerinde ayrı ayrı durulmuştur. Soğuk Savaş'ın bitimi ve eş zamanlı olarak Irak'ın Kuveyt'i işgal etmesi ile başlayan süreç, Türkiye ve ABD dış politikalarında meydana gelen değişiklikleri de perspektif içerisinde tutarak Irak sorunu etrafında iki ülke arasında gelişen gerginlik incelenmiştir.11 Eylül 2001 saldırıları ve bu tarihten sonra ABD dış politikalarında meydana gelen değişim, Irak sorununa doğrudan etki etmiştir. Sonuçta ABD'nin uluslararası kurumlar ve hukuk kurallarını zorlayıcı politikaları, Türkiye'nin Irak konusundaki hassasiyetleri iki ülkeyi 1Mart 2003 tarihine taşımıştır.
Özet (Çeviri)
The idea which forms to this study is not just to show that the memorandum crisis on 1 March 2003 is a recent tension in Turkish- American relations but the result of the tension term which begin with the collapse of bipolar system and related with the foundation principles and progress of the ally in the period when Iraq was required to be occupied. In this context the period after 1 March 2003 should not be interpreted as a tension term but the prosses that the relations between two countries reorganised. The study is projected with these ideas to explain the incident that was named as memorandum crisis, and to deal with the Turkish-American relations entirely.And this tension term which leads the relations between two countries to the date of 1 March 2003 is aimed to clarify.The foundation principles of Turkish- American relations, the problems between two countries that appear after Cuban and Cyprus incidents and how these did effected the Turkish Foreign Policy are individually being examined. And the problems in Turkish -American relations particularly related with Iraq İssue has been examined by including the changes that occur in both country?s foreign policies. 11 September attacks and the changing in American foreign policiy has directly effected the Iraq issue.Consuquently American Policy that force internanational organisations and laws and Turkey?s fear about Iraq has made two countries to come across in 1 March 2003.