Türk ve Abd hukukunda şirket birleşmeleri
Corporate mergers in Turkish and Usa law
- Tez No: 207228
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZ KÜRŞAT ÜNAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Şirket birleşme ve devralmaları, 90' lı yıllarda şirketlerin rekabeti azaltma, müşteri çevrelerini genişletme, pazar paylarını ve pazar güçlerini arttırma, risk azaltma ve vergi avantajları sağlama gibi ekonomik kaygıları nedeniyle başta ABD olmak üzere tüm dünya genelinde hızla tercih etmeye başladığı bir uygulamadır. Türk hukukunda şirket birleşme ve devralmaları Borçlar Kanunu, Türk Ticaret Kanunu ve Rekabetin Korunması Hakkında Kanun' da düzenlenmiştir. Borçlar Kanunundaki hükümler genel hüküm niteliğinde olup, Türk Ticaret Kanununun uygulama alanına girmeyen işletme birleşme ve devralmalarına ilişkin olarak getirilmiş hükümlerdir. Rekabet hukuku alanında birleşme ve devralmalara ve bunların kontrollerine ilişkin en temel yasal düzenleme ise, 4054 sayılı Rekabetin Korunması Hakkında Kanun' dur. İçtihatlar ise, Rekabet Hukukunun ülkemizde henüz çok yeni olması nedeniyle uygulamaya ışık tutacak nitelikte ve sayıda değildir. ABD hukukunda ise antitröst yasalar ve bu yasaların getirdiği temel prensipler, ABD ekonomi sisteminin temelini oluşturmaktadır. Bu nedenle şirket birleşme ve devralmaları, Türk hukukundan farklı olarak, menkul kıymetler kanunlarında, antitröst (rekabeti koruyucu) yasalarda, Adalet Bakanlığı Rehberlerinde ve eyalet kurum kanunlarında düzenlenmiş, uygulamadaki boşluklar ise mahkeme içtihatları ile doldurulmuştur. Tezimde öncelikli olarak Türk Hukukunda şirket birleşme ve devralmaları ele alınmış, temel kavramların kısa açıklamalarına yer verilmiş, birleşmenin şartları, birleşme sırasında izlenecek usul ve birleşmenin sonuçları anlatılmıştır. İkinci bölümde ise ABD Hukukunda şirket birleşme ve devralmaları rekabeti koruyucu düzenlemeler ışığında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Corporation Mergers and Acquisitions are the preferred applications all around the world and in USA, because of the economic concerns of the companies like dampening the competition, extension of the circle of customers, redouble market shares and market powers, risk improvement and to make tax advantages. In Turkish law, corporation mergers and acquisitions are put in order in Code of Obligations, Turkish Commercial Code and Law on the Protection of Competition. The clauses in Code of Obligations are general clauses and they are created for the corporation mergers and acquisitions which are not in the practice area of Turkish Commercial Code. The main legal arrangement about mergers and acquisitions and their practice area in competition law is Law No. 4054 on the Protection of Competition. Because of the competition law in our country is so new, the case law is not enough to show the way to the enforcement. Antitrust laws and their principles are the basic of USA economic system. Because of this, mergers and acquisitions in USA law are put in order in Code of Securities, Antitrust laws, Guidelines of Department of Justice and state foundations laws, differently from Turkish law. Spaces in practice are filled by the case laws. In my thesis, corporation mergers and acquisitions in Turkish law, short comments of basic concepts, terms of mergers, procedure and results of mergers are explained in the first section. In the second section corporation mergers and acquisitions in USA are taken in hand with the help of Competition law.