Spor pazarlamasında internetin kullanımı: türkiye futbol süper ligi takımlarının ağ ortamında pazarlama açısından incelenmesi
Internet using on sports marketing: research of marketing activities of turkey football super league teams on network
  1. Tez No: 207233
  2. Yazar: YETER AYTÜL DAĞLI EKMEKÇİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SANEM ALKİBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, İşletme, Sports, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Üretim Yönetimi ve Pazarlama Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
İnternet'in kullanımının hızla gelişmesiyle birlikte kullanım alanları da oldukça artmıştır. Bu alanların başında pazarlama gelmektedir. Ülkemizde ise özellikle son on beş yıldır spor pazarlaması konusu mevcuttur. Spor pazarlamacılarının hedef kitlesinin önemli bir kısmı aynı zamanda İnternet kullanıcılarıdır. Bu nedenle de spor pazarlamasında İnternet önemli bir yer kaplamaktadır.Bu araştırmada; spor pazarlamasında İnternet'in önemi açıklanarak, spor kulüplerinin ağ (web) üzerindeki faaliyetlerinin pazarlama açısından incelenmesi amaçlanmıştır. Bu amaca ulaşmak için, araştırmanın uygulamasında Türkiye Futbol Süper Ligi kulüplerinin 2006/2007 sezonunda Web sayfalarındaki pazarlama faaliyetleri Analitik Hiyerarşi Yöntemi ile değerlendirilmiştir. Ayrıca İnternet'in tüm alanlarda hızla gelişiyor olması göz önünde bulundurulduğunda, spor kulüplerinin pazarlama faaliyetlerinde de bu duruma dikkat etmeleri ve ağ üzerinden yapılan pazarlama çabalarının önemine dikkat çekilmeye çalışılmıştır.Sonuçlara bakıldığında, futbol kulüplerinin ürünlerini İnternet üzerinden pazarlarken etkin olabilmeleri için, ilk olarak Web sayfalarında haberlere yer vermelerinin büyük ölçüde önemli olduğu, ikinci olarak da kullanım kolaylığının önem taşıdığı belirlenmiştir. Ayrıca Türkiye Futbol Süper Ligi'nde dört büyükler olarak bilinen Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray ve Trabzonspor'un Web sayfalarının etkinliğinin değerlendirilmesi sonucunda da ilk dört sırada oldukları tespit edilmiştir. Yine aynı şekilde en önemli ölçüt olan haberlere göre birinci sırada yer alan takımın, karar matrisindeki üstünlük sıralaması yorumlanmıştır.Sonuç olarak bu çalışma ile İnternet'in pazarlama alanındaki önemi belirtilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
It has been quite fast raised Internet using areas with fast growing usage of Internet. Marketing becomes first of those areas. Sports marketing subject exists especially in last fifteen years in Turkey. A number of target market of sports marketers is Internet users in the same time. Therefore Internet covers an important place on sports marketing.The purpose of this study was to determine the importance of Internet in sports marketing and find out sport clubs marketing strategies via Internet web sites. Analytic Hierarchy Method was used to evaluate marketing activities of Turkish Football Super League clubs? on their official web-sites. Furthermore, as a fast growing area, Internet is important for sport clubs at their marketing activities. Therefore we tried to attract attention of sport clubs on marketing endeavor via network and to notice this situation on marketing activities.As a result, it was firstly determined that clubs have to give a place the news on their Web sites and secondly the easy usage of Web sites? is too important to be effective when sport clubs are selling the merchandise via Internet. Furthermore, Fenerbahce, Galatasaray, Besiktas and Trabzonspor which are known as ?four big? in the Turkish Football Super League, became the first four rank during the evaluation of Web sites? efficiency. In the same way, the team?s rank in the decision matrix was explained according to news as the most important criterion.As a conclusion, we tried to state importance of Internet in marketing area with this study.