Azerbaycanlı Şair Bahtiyar Vahabzâde'nin Muğam poeması (metin ve inceleme)
Mugam poem of The Azerbaijani Poet Bahtiyar Vahabzade (text and study)
  1. Tez No: 207232
  2. Yazar: HATİCE NALBANT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FERHAT TAMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalı?mamızda Azerbaycan Edebiyatının önemli ?air ve yazarlarından biri olan Bahtiyar Vahabzâde'nin -Muğam? adlı poemasını dil ve üslup bakımından inceledik. Poemanın muhteva bakımından değerlendirilmesi sonucunda söz konusu eserin konusu kısaca ?u ?ekilde açıklanabilir: Poemada fasıl makamları, tabiat olaylarıyla, tarihten sahnelerle, halkın günlük ya?antısıyla iç içe i?lenmi?tir. Bu konular yer yer benzetmeler yer yer de kar?ıla?tırmalar yapılarak kombine edilmi?tir. Poemanın dil ve üslup bakımından değerlendirmesinde, ?airin bu poemada kullandığı dil özelliklerini ayrıntılarıyla inceledik. Poemanın dili oldukça sadedir. Söz konusu eserde sıfatlar ve sıfat tamlamaları diğer kelime türlerine ve gruplarına nazaran daha yoğun kullanılmı?tır. Bununla beraber edebî sanatlar orijinal bir ?ekilde icra edilmi?tir. ?ncelememizin sonunda söz konusu poemanın muhteva bakımından sıradan bir manzum eser olmadığı, poemanın konusu olan fasıl makamlarının felsefesini ihtiva ettiği sonucuna vardık. Dil ve üslup değerlendirmesinde ise Bahtiyar Vahabzâde'nin güçlü kalemini bu esere nasıl yansıttığını mü?ahede ettik.
Özet (Çeviri)
In this thesis, we studied the poem -Muğam? by language and wording, which is written by Bahtiyar Vahabzade, one of the most important poet and writer of Azerbaijan. After studying the poem by its content, the subject can be summarized as follows. The subject of this poem, which is musical styles, is written together with natural events, historical scenes, daily life. This is done with many similes and comparisons. In the poems study by language and wording, we investigate the language used in this poet in detail. Poems language is very simple. In the poem, the adjectives and adjective phrases are used more than other word types and phrases. Additionally, literary arts were put in original styles. After our study, we conclude that the poem is not an ordinary work by its content and it includes the philosophy of the musical styles inside itself. And in the language and wording study, we saw how Bahtiyar Vahabzade reflects his strong pen to this poem.