16.yüzyılın ikinci yarısında Kırşehir merkez kazası(283/139 numaralı tahrir defterine göre)
The district of Kirşehir in the second half of the 16.century (accordingto the official documents 283/139)
- Tez No: 207243
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET GÜNEŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Tahrir Defterleri, Osmanlı Devletinin sosyo ekonomik durumunu açıklayan en önemli kaynaklardan biridir. 1584 tarihli Kırşehir Tahrir defteri de Kırşehir'in sosyo ekonomik tarihine ışık tutan önemli bir kaynaktır. Kırşehir Sancağına ait üç tahrir defterinden (1485, 1526,1584)1584 tarihli olan konumuzun esas kaynağını teşkil etmektedir. Bu defter üç bölüm halinde incelenmiştir. Birinci bölümde, idari yapı incelenmiştir. İdari yapıda sancak idaresi, kaza idaresi ve diğer idari birimler olmak üzere üç başlık altında incelenmiştir. İkinci bölümde İktisadi ve Mali Hayat incelenmiştir. Bu bölümde tarım, vergiler, para ve fiyatlar olmak üzere üç bölümde incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise demoğrafik yapı ve vakıflar incelenmiştir. Vakıflar Osmanlı Devleti'nin sosyal yapısında önemli yer işgal etmiştir. Şehir halkı daha çok esnaf ve zanaatla uğraşmaktadır. Şehrin oluşumunda ise zaviye ve külliyeler merkezi rol oynamışlardır. Şehrin en önemli gelir kaynağı ise hububattır. Sonuç olarak ise 1584'lü yıllarda Osmanlı Devleti'nin kırsal ağırlıklı sancağındaki idari-coğrafi durumu , yerleşim özellikleri, vergilendirme nüfusu ve sosyo ekonomik durumu ile ilgili bir tablo çizilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The records were the most important souces to expain the social economic situations of the otoman state. The records of 1584 are important sources to show the history of the economic situation in Kırşehir. Among three situation (1485, 1526, 1584) wich belong to Kırşehir our main source is 1584 dated. İn the first section administrative construction is studied. Adminstrative construction in district management is studied in three parts. The first part concernes the governement , whic was the district, cities and other parts. The second part concernes the economic life. İn this are agriculture , taxes Money and prices , also analized inthree parts. The third parts concernes the demographic structure and foundations. The foundations were a importantpart of the social structure of otoman state. The citizens were mostly craftsmen. The order centers and teaching centers played also an important role concerning the groft of town. The income ofthe town came from grain. İn conclusion it has been tried to show apicture of the following years after 1584ofthe otoman state in mostly provincial districts concerning the governement, geographical condition and the social and economic condition.