136 numaralı tahrir defterine göre xvı. yüzyıl sonlarında Kayseri
Kayseri in the late 16th century, according to 136th cadastral survey book
  1. Tez No: 207242
  2. Yazar: NİLÜFER YETKİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TUFAN GÜNDÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
136 numaralı Tahrir defteri 992/1584 yılında tedvin edilmiş olup, 16. yüzyıl sonlarında Kayseri'nin sosyo-ekonomik yapısını ortaya çıkarmaktadır. Bu çalışmada Tahrir defterinin tanıtımı yapıldıktan sonra Kayserinin eski çağlardan başlayarak 16. yüzyıl sonuna kadar olan tarihçesi anlatılmıştır. Kayserinin mahalleleri, nahiyeleri ve nahiyelere bağlı olan köyler incelenmiştir. Bu nahiyeler Sahra, Koramaz, Cebel-i Ali, Cebel-i Erciyes, Kenar-ı Irmak, Karakaya, Karataş, Malya, İslamlu, Göstere, Danişmendli nahiyeleridir. Bu yerleşim yerlerinde yaşayan insanların ürettikleri ürünler, vergi hasılları, imalathaneleri hakkında bilgi edinebilmekteyiz. Ayrıca imam, müezzin, hatip gibi meslek gruplarına da ulaşabilmekteyiz. İktisadi hayat dahilinde tarım faaliyetleri, hayvancılık ve arıcılık, imalathaneler ve reayadan alınan vergiler incelenmiştir. Arpa, buğday gibi tahıl ürünleri üretilmekte, öte yandan meyve, sebze, bağ, bostan, ceviz, piyaz üretimi de yapılmaktaydı. Hayvancılık ve arıcılık da önemli bir yer işgal etmekte olup bunların yanı sıra Değirmen, Bezir-hane gibi küçük imalathanelerde bulunmaktaydı. Bu imalathanelerden alınan vergilerde incelenmiştir. Ayrıca Kayseri Kazasında bulunan Yörük Türkmen cemaatlerinin isimleri, hane sayıları, hasılları tablo şeklinde gösterilmiştir. Bu bilgiler dahilinde 1584 yılında Kayserinin sosyoekonomik yapısı hakkında veriler ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
136th Cadastral Survey Book, kept in 1584, reveals the socio- economic constitution of Kayseri in the late 16th century. In this study, after the introduction of the Cadastral Survey Book, the historical account of Kayseri is given since the early period until the late 16th century. Districts, sub districts and villages adherent to Kayseri are analysed. These sub districts are; Sahra, Koramaz, Cebel-i Ali, Cebel-i Erciyes, Kenar-ı Irmak, Karakaya, Karataş, Malya, İslamlu, Göstere, Danişmendli. Due to this study, we are informed about the products, tax proceeds, and small factories. In addition, we are as well informed about the occupational groups such as prayer leaders, elocutionists. Agricultural activities and products, taxes paid by the society are analysed in the light of economical life. Cereals as well as fruits and vegetables were produced. Cattle breeding and apiculture also had a great role in economical life as well as mills and linseed oil. Taxes paid by these factories were also analysed. Nomad Turcomen Congregations in the sub districts were analysed and their names, number of households and their tax proceeds were shown in charts. In the light of this information, important data is revealed about the socioeconomic frame of Kayseri in 1584.