Örgüt kültürünün işgören seçim sürecine etkileri ve ankara organize sanayi bölgesi makine-imalat-ekipman sektörü uygulaması
Organizational culture's effects on the process of personnel selection and machinary-manufactoring-equipment sector practise within ankara organized industrial area
- Tez No: 207246
- Danışmanlar: PROF.DR. EYÜP BEDİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Örgüt kültürünün işgören seçim sürecine etkisinin olup olmadığını ortaya koymak için, bu çalışmada, ilk önce örgüt kültürü; özellikleri, düzeyleri, sınıflaması ve türleriyle açıklanmış, işletme yönetimindeki önemi ve oluşumunda toplumun kültür yapısının etkisi ele alınmıştır. Sonra işgören ihtiyacının belirlenmesi ile başlayan ve adayın değerlendirilmesi ile son bulan işgören seçim sürecinin önemi ve aşamaları tek tek açıklanmıştır. Daha sonra örgüt kültürünün işgören seçim süreci ile ilişkisini açıklayabilmek için işgörenlerin ve yöneticilerin örgüt kültürü ile ilişkileri üzerinde durulmuştur. Alan araştırmasının yer aldığı son bölümde de, Ankara 1. Organize Sanayi Bölgesinde yapılan anket değerlendirmeleri, oluşturulan hipotezler ve analiz sonuçları yer almaktadır. Sonuç olarak, örgütlerin örgüt kültürlerinin ve işgören seçimlerinin var olduğu fakat bu ikisi arasında anlamlı bir ilişki olmadığı ortaya çıkmıştır. Bu da bizi varolan kültürün farkında olunmadığına hatta örgüt kültürlerinin kendiliğinden oluştuğuna, korunması ve devam ettirilebilmesi için çaba sarfedilmediğine ya da Goffee ve Jones'un1 ifade ettiği gibi, kıdemli yöneticilerden, işe yeni başlamış elemanlara kadar birçok işgörenin kültürü deneyimle tanımlamasından kaynaklandığına götürebilir.
Özet (Çeviri)
In order to find out whether organizational culture has an effect on the process of personnel selection, this study first explains the concept of organizational culture, its characteristics, levels, classification, and types as well as its importance in the administration of business enterprises and the role of the cultural structure of society in its formation. It then proceeds to explain in detail the importance of the personnel selection process from the initial stage of determining personnel needs to the final stage of assessing candidates. The study then discusses the relations between organizational culture and personnel and managers in order to expound the relationship between organizational culture and the personnel selection process. The last chapter of the study, which provides the results of field research, details the findings of the surveys carried out in Ankara's First Organized Industrial Zone, the hypotheses formed, and the results of the analyses carried out. The study establishes that while organizational cultures and personnel selection do exist, there is no meaningful relationship between them. This might lead us to the conclusion that a consciousness of the existing culture is lacking, that actually organizational cultures are formed spontaneously, that no efforts are made to protect and maintain them, or that as Goffee and Jones1 point out, most personnel from senior managers to newly recruited employers tend to describe culture in terms of experience.