Türkiye Selçuklu Devleti'nin kuruluşuna dair meseleler
Issues corncerning the foundation of Turkish Seljuks
- Tez No: 207245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZBEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 201
Özet
Oldukça geniş topraklar üzerinde bir İmparatorluk kuran Selçuklular'ın bu büyüklükteki toprakları yönetirken Türk hakimiyet anlayışından kaynaklanan“ülke topraklarının hanedan ailesinin ortak malı olması”ilkesinin sonucu ortaya çıkan bir takım sorunlarla karşılaştığını ve bunun Selçuklu ailesi içinde yıllarca sürecek mücadelelere sebep olduğunu görmekteyiz. Bu mücadelelerin en uzun süreli olanı, Selçuklu İmparatorluğu'nun kurucusu Selçuk'un oğlu Arslan (İsrail)'ın oğulları ile Selçuk'un diğer oğlu olan Mikail'in oğulları arasında geçen mücadele olmuştur. Selçuk'tan sonra, Selçuklu ailesi'nin liderliği meselesi aynı ailenin bu iki kolu arasında varolan mücadelenin kaynağını oluşturmuştur. Mikail'in oğulları Tuğrul ve Çağrı Bey'ler Büyük Selçuklu İmparatorluğunu tarih sahnesine çıkarırlarken, Arslan'ın torunu Kutalmışoğlu Süleyman Şah da Türkiye Selçuklu Devletini kurmuştur. Kutalmış oğullarının Anadolu'ya geliş şekilleri tarihçiler arasında tartışma konusu olmuştur. Kimi tarihçiler onların esir olarak bulundukları Büyük Selçuklu İmparatorluğu'nun merkezinden kaçarak geldiklerini iddia etmişler diğer bir kısım tarihçiler ise onların Büyük Selçuklu Sultanı Melikşah'ın izni ile bu topraklara gelebildiklerini belirtmişlerdir. Kutalmış oğullarının kurmuş oldukları devletin statüsü ve kuruluş tarihi de çok tartışmalıdır. Türkiye Selçuklu Devletinin tam bağımsız olup olmadığı, Büyük Selçuklu İmparatorluğuna karşı ne gibi mükellefiyetlerinin bulunduğu konusu bugün hala net olarak açıklanabilmiş değildir. Selçuk Bey zamanında İslamiyet'i kabul eden Selçuklular'ın Sünni akideyi benimseyip Sünni İslam dünyasının hamiliğini üstlenmeleri, Türk İslam tarihi açısından önemli sonuçlar doğurmuştur. Bu noktada Şii Büveyhiler Devleti ve Arslan Besasiri ile mücadele eden Selçuklular, sadece Şiiliğin yayılmasına engel olmamışlar aynı zamanda Sünni akide ile ters düşen pek çok akımı da bertaraf etmişlerdir. 188 Sultan I.Kılıç Arslan'dan sonraki Türkiye Selçuklu Devleti hükümdarları, Anadolu Türk Birliğinin sağlanabilmesi için gayret göstermişlerdir. Bu noktada başta Danişmendliler olmak üzere Mengücekliler, Saltuklular ve Artuklular'la olumlu veya olumsuz ilişkiye girmişlerdir.
Özet (Çeviri)
We see that when Seljuklus who had founded an empire on a fairly wide territories which to manage according to the principle of ? the country territories are the common property of the imperial dynasty? stemming from Turkish sovereignity intellect had encountered some problems in result of that principle and This had caused fights keeping on years within the Seljuklu Dynasty. The fights keeping on the longest time had been the one occuring between the sons of Arslan (Israfil) who is the son of Seljuk, The Founder of The Seljuklu Empire, and the sons of Mikhail who is the other son of Seljuk. Afterwards Seljuk, the leadership issue of the Seljuklu Dynasty had been source of the lasting fights between this two side of the same dynasty. When Mikhail?s sons, Tugrul and Cagri Bey?s, had emerged the Great Sejuklus Empire on the scene of the history, then Kutalmısoglu Suleyman Shah, the grandchild of Arslan?s, had founded Turkish Seljuklus State, too. The manner of Kutalmıs Ogulları to come Anatolia had been an argument matter among historians. While some historians had claimed that Kutalmıs Ogulları had run away from The Great Seljuklus Empire?s Capital as an captive, some other ones had darified Kutalmıs Ogulları to come Anatolia permitted by The Great Seljuklus Sultan?s Melikshah The status and foundation date of the state founded by Kutalmıs Ogulları is so controversial too. Whether or not Turkish Seljuklus State had been pure independent and had which responsibilities for The Great Seljuklus Empire has not been clearly explained yet. At the time of seljuk Bey, Seljuklus accepted the Islam, appropriated Islam?s sunnis akhidah and committed protection of the sunnis moslems had caused important results from point of the Turkish Islamic History. At this point, Seljuklus had fighted Shiites Buheyvis State and Arslan Besasiri not only to prevent Shiites propagation but also to remove some movements opposite to the Sunnis akhidah. 190 Turkish Seljuklus State Sovereigns after Sultan I. Kılıc Arslan had made the best to secure Turkish Anatolian Unite. At this point, they had either constructively or destructively contacted with firstly Danishmends then Menguceks, Salthuklus and Arthuklus