Kelami Divanı
Kelâmî Dîvânı
  1. Tez No: 207247
  2. Yazar: MUSTAFA KARLITEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. YAŞAR AYDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 487
Özet
Kelâmî Dîvânı 16. yüzyılda Irak'ta yaşamış şâir Kelâmî Cihân Dede tarafından kaleme alınmıştır. 488 manzume ihtivâ eden dîvân Osmanlı Devleti'nin uzak bir coğrafyası olarak nitelendirilen Irak'ta yaşanılan edebî hayatı yansıtması açısından eserin önemli bir değeri vardır. Tezimiz, Kelâmî'nin hayatı, şahsiyeti ve eserleri, Kelâmî Dîvânı'nın şekil ve muhteva özellikleri, Dîvânın metni ve dizin olmak üzere 3 bölümden oluşmaktadır. I. Bölümde Kelâmî'nin hayatı, şahsiyeti ve edebî şahsiyeti ile eserleri tarihî kaynaklardan ve kendi şiirlerinden hareketle ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır. II. Bölümde, Dîvânda yer alan şiirlerin nazım şekillerine göre kullanılan vezinler; kafiye ve redifler ele alınıp, dîvânın muhtevasında öne çıkan unsurlar tespit edilerek tek tek değerlendirilmeye çalışılmıştır. III. Bölümde ise, dîvânın metni transkripsiyon alfabesi ile yazılıp, klâsîk dîvân tertibine göre dizilmiştir. Dizin kısmında ise eserde geçen şahıs ve yer isimleri verilmiştir. Eserin Yapı Kredi Kütüphanesi'nde 611. numara ile kayıtlı nüshasından başka bir nüsha bulunamadığı için, tez tek nüsha üzerinden yürütülmüştür
Özet (Çeviri)
Kelami Divanı was written by a poet Kelami Cihan Dede who had lived in Iraq in the 16th century. This work of literature, which contains 488 poems, is important for showing the literature life in Iraq, which was considered as the Otoman Empire?s distant geography. Our thesis is divided into three parts and these are; Kelami?s life, his personality and his works, characteristics of Divan?s form and content and Divan?s text and index. In the first part; Kelami?s life, personality and works has been tried to be find out by the help of his poems and historical sources. In the second part; the metres and rhymes, which are used according to the verse forms in poems, has been tried to be evaluated and also the elements which are foregrounded within the content of Divan has been tried to be evaluated one by one. In the third part; the text of Divan has been written through the transcription alphabet and it has been lined up in accordance with the classical divan arrangement. In the index part of the thesis, the names of the people and places are given. Since there is no other source apart from the one that is in Yapı Kredi Library, number 611, the thesis has been studied on a single copy