Meme ucu akıntısının lipid kompozisyonunun incelenmesi ve anne sütünün lipid kompozisyonu ile karşılaştırılması
- Tez No: 20726
- Danışmanlar: PROF.DR. NESRİN EMEKLİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
- 105 VI- ÖZET Bu çalışmada Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kli niğinde doğum yapan 37 anneden doğumun 1-3. günlerinde literatürde önerildiği şekilde(35), saat 10.00-1 1.00'de elektrikli pompa ile her iki meme boşaltılarak süt örnekleri alındı. Aynı kliniğin polikliniğine, meme ucu şikayeti ile başvuran kadın lardan 36 meme ucu akıntısı ve 7 serum örneği alındı. Ayrıca ateroskleroz şika yeti olmayan sağlıklı 8 gönüllüden serum örneği alındı. Zaman geçirilmeden eks- tre edilen anne sütü ve meme ucu akıntısı örneklerinde gaz likid kromotografisi ile yağ asidi analizi, preperatif ince tabaka kromotografisi ile fosfolipid analizi ya pıldı. İnce tabaka kromotografisi ile nötral lipidler fraksiyonlandı, lipoprotein elektroforezi yapıldı, ayrıca olguların serumlarında prolaktin düzeyleri ölçüldü. Meme ucu akıntısı ve anne sütlerinin yağ asidi kompozisyonu incelendi ğinde, meme ucu akıntısında, yağ asitlerinden 6:0,18:2 ve 20:4 artmış ı (p=0=03, p=0.02, p=0.06),i6:0 ve 22:lise az anlamlı olarak azalmıştır (p=b.û5,p=0.09) -yeme ucu akıntısında kolesterol ve trigliserid çok anlamlı (p=0.003 ve p=0.015), total lipid ve fosfolipid ise anlamlı olarakt yüksek saptan mıştır. p=0.060 ve p=0.031). Meme ucu akıntısı olan kişilerin serumları ile sağlık lı kişilerin serumları kıyaslandığında tüm lipid parametreleri arasında anlamlı bir fark gözleyemedik. Meme ucu akıntısı örnekleri ile aynı kişilerin serumlarının li pid kompozisyonunu kıyasladığımızda, monogliserid yüzdesinde orta derecede azalan bir ilişki (r=-0.6476) serbest kolesterol ile yağ asidi miktarında ve yağ asi di yüzdesinde orta derecede artan bir ilişki (r=0.3816, r=0.3266, r=0.4356) sap tandı. Trigliserid miktarında ise, orta derecede azalan bir ilişki görüldü (r=0.3155). Meme ucu akıntısı ve süt örnekleri lipoprotein elektroforezlerinde ver dikleri bant yönünden kıyaslandığında meme ucu akıntısında belirgin bir S-bandı görülürken, anne sütü uygulama noktasında kaldı. Ayrıca meme ucu akıntısı olan hastaların % 30'unun prolaktin değerleri normal değerin üstündedir. Bu olgularda prolaktin değerleri normal değerin üstündedir. Bu olgularda prolaktinin yükselme si ile birlikte meme ucu akıntısının sadece fosfolipid ve yağ asidi yüzdelerinde orta derecede artan bir ilişki saptandı (r=0.6605 ve (r=0.6589) bunun dışında an lamlı bir ilişki görülmedi.
Özet (Çeviri)
106 - VII- SUMMARY In this work, milk samples were taken from 37 puerperal women at the Cerrahpaşa Medical School, Gynecology and Obstetrics Department (at between 1-3 days of postpartum at.10.00-1 1.00 o'clock). All of the women had both bre asts emptied and pooled using an electric pump in the recommended manner. From patients at the same clinic with nipple discharge problems, 7 serum and 36 nipple discharge samples were taken. As control the sera of 8 healthy wo men was used. Milk and discharge samples were extracted as quickly as possible, fatty acid composition was determined by GLC, phospholipids were determined by pre- perative thin layer chromotography, fractionation of neutral lipids was done by thin layer chromotography, lipoprotan electrophoresis was performed and serum prolactin levels were determined by RIA. The percentages of the fatty acids 6:0 and 18:2 were found to be significantly higher (p=0.034 and p=0.0268) and the percentages of 16:0 and 20:4 are to be higher (p=0.0570, p=0.0659) in nipple discharge than milk. The serum lipid parameters of healthy controls and nipple discharge pati ents did not show a significant difference. For the nipple discharge patients, a regression analysis of levels in disc harge and sera showed a mild negative correlation for percent monoglyceride and triglyceride content (r=-0.6476, r=-0.3155) and a mild positive correlation (r=0.3816, r=0.3266) for free cholesterol and fatty acid content and fatty acid percent. A comparison of lipoprotein electrophoretic patterns showed a conside rable 6-lipoprotein band in nipple discharge but no such a band in milk samples. Of the nipple discharge patients 30% had high serum prolactin levels. A regression analysis of levels in these patients showed only a positive correlation for phospholipids and fatty acids but no significant correlation between any other parameters.