İstihdam edilebilirliğin önemi açısından eğitim - istihdam ilişkisi ve Ankara bölgesi imalat sanayii uygulaması
Education - employment correlation in terms of the significance of employability and Ankara region manufacturing sector practice
  1. Tez No: 207288
  2. Yazar: IŞIL KURNAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL UYANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 273
Özet
Eğitim sisteminin çıktıları, üretim sisteminin işgücü girdisini oluşturmaktadır. Dolayısıyla, insangücü arz ve talebinin üretim sistemine uygunluğunu nicel ve nitel anlamda belirleyecek olan eğitim sistemidir. Bu açıdan, eğitim ve istihdam arasındaki ilişkinin ?istihdam edilebilirlik? çerçevesinde incelenmesi gerekmektedir.Bu çalışmada, öncelikle işgücü piyasası analizi çerçevesinde geliştirilen kuramsal yaklaşımların eğitime bakış açısı değerlendirilmiş; daha sonra Türkiye'de eğitim sisteminin ve işgücü piyasasının mevcut yapısı incelenmiş ve son olarak da eğitim- istihdam ilişkisinin talep kesimince nasıl algılandığını araştırmak üzere bir saha çalışması yapılmıştır. Araştırmada, veri toplama aracı olarak 2 bölümden oluşan bir anket formu geliştirilmiş ve 24 firmada toplam 66 yöneticiye yüz yüze görüşme yöntemi ile uygulanmıştır.Çalışmanın son bölümünde, Türkiye' nin ilk 500 büyük sanayi kuruluşu içinde yer alan, özel sektörde faaliyet gösteren ASO üyesi firmalarda yöneticilerin eğitim- istihdam ilişkisine bakış açıları belirlenmeye çalışılmıştır. Bunun için, yöneticilerin işe eleman alımı ve yükseltme sürecinde önem verdikleri özelliklerin neler olduğu; bunların arasında eğitim düzeyinin belirgin bir tercih nedeni olup olmadığı ve eğitim- istihdam ilişkisini hangi kuramsal yaklaşım çerçevesinde algıladıkları araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre; araştırmaya katılan yöneticiler eğitim- istihdam ilişkisini tüm kadro tipleri itibariyle Kuyruk Hipotezi çerçevesinde algılamaktadır. Bu bağlamda, eğitim düzeyini istihdam edilebilirlik açısından tek başına yeterli görmemekte; sadece bireyin kuyruktaki yerini belirleyen özelliklerden biri olarak düşünmektedirler.Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, Türkiye işgücü piyasası ile ilgili ayrıntılı çalışmaların ilgi çekici sonuçlar verebileceğini göstermektedir. İşgücü piyasasının kuramsal analizlerinden yola çıkarak, talep kesiminin davranışlarının daha makro düzeyde incelenmesi ile Türkiye'nin en önemli sosyo- ekonomik problemlerinden biri olan işsizlikle mücadelede yeni açılımlar getirilebilecektir. Bununla birlikte, daha makro seviyede gerçekleştirilecek araştırmalarla, Mcquaid ve Lindsay'in ?İstihdam Edilebilirlik Kavramının Çerçevesi? çalışmasına benzer şekilde Türkiye işgücü piyasasında geçerli olan istihdam edilebilirlik beceri ve nitelikleri sistematik şekilde ortaya konulabilecektir.
Özet (Çeviri)
Labour inputs of manufacturing system are built by the outputs of education system. Thus, it is the education system which determines the qualitative and quantitative accordance of manpower supply and demand to the manufacturing system. From this aspect, the correlation between education and employment should be examined in frames of the employability.In this study, first of all the prospect of theoretical approaches, which are developed in the perspective of labour market analysis, about education has been assessed; next, present structure of education system and labor market in Turkey has been explored and finally a field survey has been implemented to find the perception of demand- side on education- employment correlation. In this research, as collecting data instruments, a survey sheet which is composed of two parts has been built up and these sheets have been executed to sixty six administrative officers in twenty four firms with direct conversation method.In the final part of study, administrative officers? point of view through education- employment correlation at the first five hundred large scale industrial concern firms which displays activity in private sector and belongs to Ankara Chamber of Industry, has been tried to designate. Therefore, the properties that are expected by the administrative officers in hiring and promoting processes, the status of education level in being a distinct preference reason and the theoretical approaches in which the officers insight education- employment correlation have been analyzed. Through the provided findings, administrative officers that contribute to the research perceive education-employment correlation within the framework of ?The Queuing Hypothesis? for all permanent staff. In this extent, they do not adopt education level individually adequate for the employability; they see it just a property that specifies the position of a person in the queue.The conclusions of this research show that, the detailed studies about Turkey labour market could lead outstanding findings. Looking over the behaviours of demand- side in a macro- level by following theoretical analyses of labour market, would bring new insights to battle against unemployment, which is one of the most significant social- economical problems of Turkey. Besides, by the researches in a macro- level like Mcquaid and Lindsay?s ?The Concept of Employability? study, employability skills that are valid in Turkey labour market could be shown systematically.