Güney Kafkasya'dakı etnık, dılsel ve dınsel grupların bölge politikalarında yeri
The role of ethnic, lingual and religious groups in regional politics of South Caucasus
  1. Tez No: 207289
  2. Yazar: ASİF AŞUROV
  3. Danışmanlar: PROF.DR. OSMAN METİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 155
Özet
Günümüzde etnik, dilsel ve dinsel gruplar, uluslararası politikada öne çıkan aktörlerdir. Bu gruplar arasındaki uyusmazlıklar, her zamankinden daha çok, bölgesel ve küresel güvenligi ve barısı tehdit eder hale gelmistir. Uluslararası iliskiler açısından devletler ile bu gruplar arasındaki iliskiler, daha çok realpolitik kapsamında ele alınmakta ve karsılıklı çıkar temeline dayanmaktadır. Temelinde etnik, dilsel ve dinsel çesitlilige sahip bölge devletlerinin ekonomik zayıflıkları, siyasal kültürlerini yetersizligi ve sosyal problemleri, bu çesitliligin bir soruna dönüsmesine yol açmakta; çıkan sorunlar bazen bulundugu cografya ile sınırlı kalmamakta, diger devletleri de etkilemektedir. Bugün Güney Kafkasya bölgesi, etnik, dilsel ve dinsel çatısmaların yogun oldugu bölgelerden birisidir. Sovyetler Birligi'nin ve Varsova Paktının dagılması ile Güney Kafkasya'da görülen uyusmazlıkların temelinde, bölge devletlerinin çok kültürlü yapısı ile etnik, dilsel ve dinsel temelli siyasetleri yer almaktadır. Ülkelerin gücünü ve bölgenin güvenligini zayıflatarak varlıgını sürdüren bu çatısmalar, çogu zaman çesitli çıkarlar pesinde kosan bölge dısı güçlerin destegini de içermektedir. Bölgedeki çıkar çatısmasında bir araç olarak kullanılan etnik, dilsel ve dinsel gruplar, bugün bu durumdan en çok zarar gören taraflardır. Bugünkü bölgesel tabloda, zorunlu göç ederek çadırlarda yasamlarını sürdüren yüz binlerce mülteci, aile fertlerini kaybeden onlarca insan, sakat kalanlar, ekonomik ve sosyal sorunlar yer almaktadır. Bu uyusmazlıkların ve sorunların çözümünde dikkat edilmesi gereken en önemli husus, bu sorunların bölge içi ve bölge dısı aktörlerin çıkar çatısmasının ürünü olmalarıdır. Bu baglamda varılan sonuç ise, Güney Kafkasya'da istikrarın saglanmasının ve güvenligin temin edilmesinin, siyasi dengenin olusturulması ile mümkün olabilecegidir. Bu da Güney Kafkasya'daki etnik, dilsel ve dinsel grupların bütünlesik ve uyumlu bir ortam içinde yasamalarına imkan verilmesine ve fırsat sunulmasına baglıdır.
Özet (Çeviri)
Today, ethnic, lingual and religious groups are the leading actors in international politics. The conflicts between these groups started to threaten the regional, global security and peace more than they used to. In respect of international relations, the relations between states and these groups are taken into consideration within the content of realpolitic and based on mutual gain. The regional states established of ethnic, lingual and religious diversity have economic weaknesses, insufficiency of political culture, and social problems which causes this diversity to turn into a problem. These problems sometimes do not stay within the geographical boundaries but affects other countries as well. Today, South Caucasus is the region where an intense ethnic, lingual and religious conflict occurs. With the dispersion of the Soviet Union and Warsaw Pact, conflicts can be seen in South Caucasus. This is based on the multicultural structure, ethnic, lingual and religios policies of the regional countries. The conflicts continue by making the regional countries? power and security weaker and also get the support of foreign influences that are after various gains. Ethnic, lingual and religious groups that are used as an instrument for the benefit of battle are the most damaged parties today. In the region today, we can see there are hundreds and thousands of refugees which have been forced to emigrate and live in tents, tens of people lost their families and were handicapped, and also economic and social issues. The point that has to be taken into consideration carefully to solve these disagreements and problems are to know that they are the product of the battle for the benefit of the actors within and out of the region. The conclusion can be reached in this sense that to provide stability and assure security in South Caucasus can be possible by creating a political balance. This also depends on giving opportunity, and making it possible for ethnic, lingual and religious groups to live in an integrated and harmonious environment.