Sporun kitlelere yaygınlaştırılabilmesi açısından tesis politikası -Çanakkale ili uygulaması-
  1. Tez No: 20729
  2. Yazar: A.MUAMMER BAYGELDİ
  3. Danışmanlar: DR. GÜNER EKENCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1992
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET Çanakkale'de sporun kitlelere yaygınlaştırılabilme- si için mevcut durumun tesbiti, yapılması gerekli görülen tesisler ve faaliyetlerin neler ololabileceği konusuna açıklık kazandırabilmek üzere eldeki çalışma yapılmıştır. Bu maksatla önce ilin Tarihi, Coğrafi durumu ve sosyo ekonomik yapısı ile mevcut spor tesislerinin ve işletmelerinin durumu, yeterliliği, dağılımı, spor faaliyetleri ve yatırımlar incelenmiş, Sporun kitlelere yaygınlaştırılabilmesi hak kındaki teori ortaya konulmaya çalışılmıştır. Araştırmanın uygulama kısmında ise yapılan anketle Çanakkale halkının spora ve spor branşlarına karşı alâkası, eğitim, cinsiyet, yaş ve gelir durumları gibi sosyolojik paramet relere dayanılarak ortaya konulmaya çalışılmıştır. Elde edilen veriller, istatistik! analize tabi tutularak, sonuçları gözlem ve görüşmeler sonucu ortaya çıkan bulgularla desteklenmiş, spor yapmada tesisin önemi ve sporu yaygınlaştırabilmek için gerekli olduğu kanısını uyandıran tesis ve yatırımlardaki öncelikler ortaya konmaya çalışılmıştır. -\&>-
Özet (Çeviri)
SUMMARY In oder to spread over the sportive activities in Ça nakkale, finding out the current situation, the dissertation has been focuset on the type of facilities to be constructed and activities to be conducted. First of all rhistorical, geographical, socio-economical conditions in the area have been examined and the sportive facilities, including their establishment, their sufficiency, their distribution, the current investments have been destermined. We have also tried to develop a theory to describe how to spread over the sportive activities. On the other hand, a survey has been coducted to find out the degree of interest in sportive activities in Çanakkale, based on socio - economical parameters such as age, education, sex, income. Data have been statistically analyzed. The importance of facilities in spreading over the sportive activities have been emphasized and the priorities in future investments have been recognized. The results support our theory and observations. IjC YÜMSEKÖfamtM KÜ1ÜLÜ DOKÜMANTASYON ME&KBt -Jlo-