Sporun yaygınlaştırılmasında üçüncü sektörün rolü
The Role of the non-profit sector in introducing sport to larger groups
- Tez No: 59912
- Danışmanlar: PROF. DR. BAYRAKTAR BAYRAKLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
ti ÖZET Bu çalışma ile Türkiye'de sporun kitlelere yaygınlaştırılmasında üçüncü sektörün rolünün neler olabileceği araştırılmıştır. Sporun kitlelere yaygınlaştırılması özel bir önem arz etmektedir. Sporun kitlelere yaygınlaşmasına tesir eden bazı faktörler vardır. Bu faktörler sosyal çevre faktörleri, sosyal yapı faktörleri, ekonomik faktörler, sportif ortam faktörleri olarak sıralanmıştır.Üçüncü sektörün tanımı yapılarak, hangi tip hizmetlerin bu sektör tarafından sunulduğu tesbit edilmiştir. Üçüncü sektörün en önemli kuruluşu olan vakıflar tanıtılmıştır. Dünyada ki Üçüncü Sektör uygulamalarından bahsedilmiş, ülkemizdeki durum tanımlanmıştır. Türkiyedeki mevcut spor vakıfları gözlem yöntemiyle tanımlanmıştır. Bu vakıfların yönetici, kurucu ve yönetim kurulu üyelerine 39 sorudan oluşan bir anket (Survey) uygulanmıştır. Ankette üç tip soru bulunmaktadır.Bazı sorular kişlerin olgu soruları, bazıları vakıfların olgu sorularıdır. Ankete katılanların görüş ve kanaatlerini yansıtan sorular son bölümde sorulmuştur. Hipotezlerimizi test etmek amacıyla cevaplar arasındaki ilişki araştırılmıştır. Bu amaçla Ki- Kare testi kullanılmıştır. Bu testte 0.05'lik güven sının alınmıştır. Yapılan teorik çalışma gözlem, anket ve test sonuçları çalışmanın başında kurulan hipotezlerin çok önemli bir bölümünün reddedilmesini sağlamıştır. Sporu kitlelere yaygınlaştırmada gönüllülük esasına dayanan ve sermayenin bir gayeye tahsis edilmesi demek olan vakıflar yoluyla daha kolay yaygınlaştırılabilceği tesbit edilmiştir.Çünkü spor vakıflarının sayılarının az almasına karşın verdikleri hizmetlerin sayı ve kalite açısından iyi durumda olduklarını tesbit ittik. Bütün bu çalışmalardan sonra sporun yaygınlaştırılmasında Üçüncü Sektörün en önemli vuruluşu olan spor vakıf modeliyle sporun kitlelere daha kolay ulaştırılabilceği hususu 3neriImiştir.Spor vakıflarını Önünde birtakım yasal engeller kaldırlmalı, devlet spor vakıfları vurmayı çeşitli teşviklerle özendirmelidir.
Özet (Çeviri)
tit SUMMARY HIE ROLE OF THE NON-PROFIT SECTOR İN INTRODUCING SPORT TO LARGER GROUPS In this study, the role of the non-profit sector in acquainting sport with larger groups in Turkey has been inquired. This issue is of great importance. The factors, namely, social environment, social structure, economical^ factors, and sport mediumare effective in this process. Foundations which are the mostimportant organizatioms of the non-profit sector have been introduced. Furthermore, the practice of the non-profit sectorin the world and the situation in our country have been described. The observation method has been used to introduce existing sport foundations in Turkey. The managers, founders and members of the administrative boards of these foundations were given a survey consisting of 39 guestions in the survey. Same guestions were related to the individuals. Questions concerning personal interp relations were placed in the last rection of the survey. The correlation between the answers was considered to test our hypotheses. Q- Sqare Test was used and 0.005 was taken as reliability line. The results of the theoretical work, observations, survey and test have proved to reject a great many of the hypotheses ret fort at the beginning of the study. It has been determined that sport can be introduced to larger groups more easily through foundations which are based on voluntary work and which are meant to use capital for certain purposes. We have also found that although the number of the foundations which are interested in sport is quite low, their service in terms of numbers and quality is good. As a result of this study, it has been suggested that sport should be introduced to larger groups through the sport foundation model which is the most significant organization of the non- profit sector. Some barriers related to law should be abolished and the government should encourage the establishment of sport foundations.