Sporun yaygınlaştırılması açısından spor tesisleri politikası- Kastamonu ili uygulaması-
  1. Tez No: 32547
  2. Yazar: İLYAS OKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. A. FAİK İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma, Kastamonu ilindeki spor potansiyelinin, spor tesis lerinin mevcut durumu, personelin genel durumu, spor tesislerinden yararlanma düzeyi ve toplumun spor konusundaki eğilim ve tercihleri ni belirlemek amacı ile yapılmıştır. Bu amaçla öncelikle ilin tarihi, coğrafi ve sosyo ekonomik yapısı ile mevcut spor tesislerinin ve işletmelerinin durumu, yeterli liği, dağılımı spor faaliyetleri ve yatırımlar incelenmiş, sporun kitlele re yaygınlaştınlabilmesi hakkındaki teori ortaya konulmaya çalışılmıştır. Bu tesbitleri ortaya çıkarmak içinde onyedi soruluk, kişilerin spora karşı ilgilerini, mevcut spor tesislerinden yararlanma düzeylerini,, tesislerin yeterli olup olmadığını ve ankete katılanların ekonomik düzeyleri ile sportif tercihleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmak için anket formu düzenlenmiştir. 500 kişilik değişik meslek ve yaş gruplarında kişi anketteki sorulara cevap vererek, bir model teşkil edilmeye çalışılmıştır. Eldeki yapılan anket ve literatür tara masına göre elde edilen veriler tartışma konusu yapılarak şu sonuçlara varılmıştır. Verilere göre, ilde en çok tercih edilen spor dalının öncelikle futbol, takiben basketbol ve voleybol olduğu anlaşılmıştır. Bayanların tercih ettikleri spor dalları arasında voleybol ilk sırayı almaktadır. Öğrenim durumu sıralamasında ilkokul seviyesinde yüzmenin ilk sırayı alması hemen göze çarpmaktadır. Diğer bir husus ise ankete katılanların eğitim seviyesi yükseldikçe tercih edilen spor dallarının salon sporlarına yönelik olduğu ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was made to determine, the sport potential in the province Kastamonu, the existed situation of sport facilities, the gene ral conditions of the personnel, the capability level of the sport facili- r ties, and to find out the inclinations and the choices/preferences of the society on sport. For this purpose in mind; firstly, the historical, geographical, and the socio-economic structure of the province has been studied. Furthermore, there were investigations on the conditions of the sport facilities, their capacity, dissociation, and Further studies were made on the sport activities and investments. And alsa theories has been ac complished on sport to spread it on masses. v Related to these points an inguiry was fried to reach by taking the answers of 500 individuals of different occupations and of diffe rent age groups. Individuals' interest on sport, the capability level of existing sport facilities, whether the establishments were enough or not, and the relation between the economic level and the sport prefe rences of the individuals, were tried to find out from the inguiry. And the results were as follows: The most preferred sport activity in the province was football then basketball, and volleyball. Volleyball was the first most preferred sport activity among females. By looking at the educational background, we see that swim ming takes the first place as a sport activity among the one's who has been studying in primary school. Another point related to educational background is that; As Educational level rises, the preferred sport activity becomes the one played in sport hall.