Türkiye'de internet yayıncılığı ve Avrupa Birliği'ne uyum
Internet publishing in Turkey and harmonisation European Union
  1. Tez No: 207290
  2. Yazar: SERKAN BİÇER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AHMET ÇİFTCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, Communication Sciences
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Radyo Televizyon ve Sinema Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Teknolojinin son hızla gelistigi günümüzde hayatımıza her gün yeni kavramlar dahil olmakta; bu kavramların basında ise bir kitle iletisim aracı olan internet gelmektedir. nternet“çoklu ortam”olarak görsel-isitsel ve yazılı bir kitle iletisim aracıdır. Kısa bir zaman diliminde her alanda (ticaret, e-devlet, eglence vb. ve tez konusu bakımından ise egitim ve haber verme) kullanılır hale gelen ve gelecekte de çok fazla kullanılacagı öngörülen nternet, özellikle iletisim alanında büyük degisimler ve gelismeler yasanmasına neden olmakta ve bilgi toplumunun olusmasına büyük katkı saglamaktadır. nternet kendine özgü yapısı nedeniyle sınırsız ve hızlı bir sekilde bilgi akısını saglamaktadır. Fakat nternetin bu kendine özgü yapısı bazı sorunlara yol açmakta ve genelde toplum, özelde ise küçükler ve gençler bakımından ciddi sorunlar (kisilik haklarının ihlâli, cevap ve düzeltme hakkının dogumuna yol açma, suç isleme-hakaret, sövme, iftira- konusma ortamını yok etmesi, dil ve ifade bozuklugu, intihal vb.) dogurmaktadır. Bunun sonucunda nternet ve nternet yayıncılıgı alanında düzenleme yapmak zorunlu hale gelmektedir. Arastırmanın ilk bölümünde nternet ve nternet her boyutuyla ele alınmıs ve avantajları ve dezavantajlarına deginilmistir. kinci bölümde internet yayıncılıgının kullanım alanlarına deginilmis ve özellikle ?internetin egitim amaçlı kullanılması? ve ?internetin haber verme amaçlı kullanılması? üzerinde durulmustur. Üçüncü bölümde nternet yayıncılıgından dogan sorunlara ve Türkiye'deki düzenlemelere deginilmistir. Dördüncü bölümde ise Avrupa 170 Birligi'nin nternet yayıncılıgı alanında yaptıgı düzenlemeler ve aday ülke Türkiye'nin yapması gerekenler belirtilmistir. Bu çalısmada nternet yayıncılıgı kavramı üzerinde durularak nternet yayıncılıgının egitim amaçlı kullanılması ile haber verme amaçlı kullanılması incelenmis ve nternet Yayıncılıgı bakımından Türkiye'deki yasal düzenlemelere deginilmistir. Yeni medya olarak internetteki hukuki sorunlara; ifade özgürlügü hakkının yasalara ve hazırlanmakta olan yasa tasarılarına nasıl yansıdıgına yer verilmistir. Bu çalısmada, Uluslararası sözlesmeler yanında, nternet Hukuku'nun tüm dünyada oldugu gibi Türkiye'de de yasadıgı hukuki ve diger sorunları degerlendirmek ve çözüm önerileri sunabilmek hedeflenmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, new concepts have been entering into our life because of the rapidly- improving technology; Internet which is one of the mass media is the first and most important sample of these concepts. nternet, as a multi-media, is one of the mass media having all of the pecularities of audio-visual and printed materials. n a short period of time, internet which has been widely-used mass media in many fields such as commerce, e-goverment, entertainment, and particularly distance education and giving news as regards being the subjects of this thesis, and important changes and developments in human life and it has made great contribution to forming“information society”nterrnet through its sui generis structure and functions, makes possible and fast free circulation of information. However, it arises several problems for society in general and for infants and teenageres in particular. In Turkey, internet and internet broadcasting which is developing fastly with technological substructure, is being percieve as unlimited area without any regulation. But after all this situation, particulary personal rights and special life is being damage. Finally, it request a regulation for internet and internet broadcasting area. n the first chapter of the research, Internet and Internet broadcasting are studied as regards its all dimensions advantages and disadvantages. n the second chapter, the advantages and disadvantages of using internet for purposes of education (e-learning) and of giving news are studied in detail. n the third chapter, the proplems such as infringement of personolality right, rights to reply and rectification, crimes, killing of conversation medium using bad and 172 profane language , and plagiarism). n the fourth chapter, the regulations made by the European Union in the field Internet Broadcasting (e-learning and giving news) and harmonization of Turkish law with the EU's acquis communatuaire have been studied. In this study it is aimed to examine the usage of internet for purposes of education and giving news in Turkey. Internet is also studied as a new medium and legal problems, which arise from using internet as a medium for education and source of information. The subject is taken into consideration of freedom of speech and freedom of communication via Internet.There are some legal, sociological and psychological problems in Turkey like all over the world about Internet Law. t is aimed to evaluate these problems and also it is aimed to propose solutions.