Kur'an'da Mekke müşriklerinin eleştiri ve ithamlarına yönelik cevaplar
Responses in Quran to the criticim and to the accusations of polytheists in Mecca
  1. Tez No: 207297
  2. Yazar: MAHMUT AY
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MESUT OKUMUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 255
Özet
lk insandan bu yana tevhidle sirkin mücadelesi farklı sekil ve boyutlarda sürekli varlıgını göstermistir. Tevhidi, zulüm ve haksızlıga dayalı düzenlerini hedef alan en büyük tehdit olarak algılayan müsrik toplumlar, her dönemde Allah'ın elçilerine savas açmıslar, insanlara dünya ve âhiret mutluluguna eristirmek için rehber olarak gönderilen peygamberlerle mücadele etmislerdir. Kur'ân'ın ilk muhatapları olan Mekke müsrikleri de ortaya attıkları hiçbir delile dayanmayan, akıl ve mantık dısı iddialarla risâletten önce her yönüyle takdir ettikleri Hz. Muhammed'le ve onun teblig ettigi Kur'ân'la alay etmisler; kibir, cehalet, önyargı ve sahip oldukları statüyü kaybetme endisesi ile davetine engel olmaya çalısmıslardır. Yüce Allah müsriklerin yönelttigi haksız elestiri ve ithamlardan dolayı üzülen Hz. Peygamber'i ve mü'minleri göndermis oldugu ayetlerle teselli etmis, ortaya attıkları mantıksız ve mesnetsiz iddiaları en güçlü delillerle çürüterek rasûlüne izlemesi gereken yolu göstermistir. Hz. Peygamber, tevhidin hakim olması için hiçbir zaman sirkin metodunu kullanmamıs, tevhidin hakimiyeti için diger peygamberler gibi Allah'ın koydugu sünneti izlemis, ancak hidayetin Allah'ın elinde oldugu bilinciyle sirkin her çesidi ile en güzel sekilde mücadele ederek insanları iman esaslarını kabule çagırmıs, kendisine yönelik her türlü engellemeye karsı duygusallıktan kaçınarak, sabır ve sebatla çabalamıs, görülen putlardan önce zihinlerdeki putları temizlemis, böylece gönüllere yerlestirdigi saglam bir inançla bütün insanlık için örnek bir toplum yetistirmistir.
Özet (Çeviri)
From the existance of first human, fight of unification and to polytheism is always existed in different forms and dimensions. One who polytheist perceive unification as the biggest threat against their cruel and injustices based order and declare war against God?s prophets and fight with prophets who are sent for people to guide to reach happiness both in this world and afterdeath. The first interlocutors of Qur?an who are the polytheists of Mecca ridiculed with Qur?an and the Prophet Muhammed, who was appreciated with regard to every behaviour before the prophethood, by suggesting claims which are mindless and illogical; they tried to obstruct invitation with fear of losing arrogance, ignorance, prejudice and statue they have. Great God consoled the believing mutekit and the Prophet Muhammed, who was upset because of polytheists unjust criticism and accusation by sending verses of Qur?an, he guided his prophet about the way he should follow by rebuting their illogical and unfounded claims with the strongest proofs. Prophet Muhammed never used the method of ones who polytheism fort he domination of unification. He, like the other prophets, followed the rules of God fort he domination of unification but invited people to accept the essentials of belief by struggling in a good way with all kinds of attributions to God, being conscious about searching the right way in religion is in hand of God. He tired with patience and diligence by avoiding sesibility despite the obstuctions. He ended the effigies which are in minds before the tangible ones.