1. milliyetçi cephe hükümeti Türk dış politikası (31 Mart 1975 - 21 Haziran 1977)
Turkish foreign policy in 1. national front government (31 March 1975 - 21 June 1977)
- Tez No: 207303
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA TURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Political Science, History, International Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 236
Özet
I. Milliyetçi Cephe hükümeti (1975?1977) Türkiye'nin birçok iç ve dıs sorunla bogustugu bir dönemde kurulmustur. Bu dönemin Türk dıs politikası son derece önemli dıs politika meseleleri ile karsı karsıya kalmıstır. En önemli sorun Kıbrıs'tır. 1974 Kıbrıs Harekâtından sonra adanın bir kısmının Türk hâkimiyetine geçmesi ve adanın fiilen bölünmesi durumunu yaratmıstır. Bu Kıbrıs sorununun yeni bir döneme girmesine neden olmustur. 1975 Martında kurulan MC hükümeti Kıbrıs konusunda ?iki bölgeli federasyon? tezini savunmustur. Müzakereler yoluyla bu tezini uluslararası kamuoyuna kabul ettirme yolunu seçmistir. MC hükümeti dönemi Türk-Amerikan iliskileri ABD'nin silah ambargosu dolayısıyla son derece gergin ve kötü bir dönem yasayacaktır. MC hükümeti ABD'nin silah ambargosunu kaldırmaması üzerine ABD'ye karsı yaptırımlar uygulayacaktır. Bu yaptırımların basında Türkiye'deki ABD üslerinin Türk Ordusunun denetimine geçmesi gelmektedir. MC hükümeti iktidarı doyunca ABD ile iliskilerin eskisi gibi olabilmesinin tek sartının silah ambargosunun kaldırılması oldugunu vurgulamıstır. MC hükümeti dönemi Türk-AET iliskileri ise son derece sancılı bir süreç yasamıstır. Türkiye'nin yıllar içerisinde AET nezdinde avantajını yitirmesi üzerine MC hükümeti Türkiye-AET iliskilerinin yeniden düzenlenmesini talep etmistir. MC hükümeti dönemi Türkiye-Sovyetler Birligi iliskileri ABD ve AET ile yasanan kriz nedeniyle çok daha yakın bir iliskiye dönüsmüstür. Sovyetler Birligi bu dönemde Türkiye'de ortak yatırımlara girismistir. Türkiye-Sovyetler Birligi iliskileri bu dönem daha çok ekonomik ve ticari temelli iliskiler olmustur.
Özet (Çeviri)
I. National Front Government (NFG) (1975-77) was founded in a period when Turkey was struggling in domestic and foreign problems. In this period, Turkish Foreign Policy had to face with several international conflicts. Cyprus conflict was the most important subject. After Cyprus Peace Operations in 1974, northern part of Cyprus was dominated by Turks and the island divided into de facto practically which lead the conflict to a new stage. I. NFG which was founded in March1975, defended ?two region federation? thesis. Government chose the method of consultation to be accepted internationally. During the period of I. NFG, in consequence of USA?s arm embargo on Turkey, Turkish-American relations were extremely strained and fragile. Turkey applied sanctions to USA like taking control of military bases in order to withdraw the embargo. That withdrawal remained as the only condition of the government for reconstructing the relations. Turkey-European Economic Community (EEC) relations were in a problematic period while 1.NFG was demanding to EEC a revision of Turkey?s role which had been worsened by the years. During the direction of 1.NFG Turkey-Soviets relations became closer as a result of conflicts between Turkey and USA ? EEC. At this period, Soviets began to common investments in Turkey. Relations between two countries were mostly based on economical and commercial benefits.