Vergi avantajlarının kişi ve kurumlar açısından incelenmesi ve muhasebeleştirilmesi
Examination and accounting of tax advantages in terms of individuals and institutions
  1. Tez No: 207310
  2. Yazar: BORA GÜLERMAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEMİH HÜSEYİN TOKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Ülkelerdeki, özellikle gelismekte olan ülkelerdeki nüfus artısı, kamu harcamalarına olan talebin artmasına neden olmaktadır. Kamu harcamalarının kamu gelirleri ile karsılanmasını zorlastıran bu durum karsısında kamu idaresinin, kamu gelirlerini arttırıcı ve verimsiz kamu harcamalarını azaltıcı önlemler alması kaçınılmaz olmaktadır. Kamu gelirleri içinde temel gelir kaynagı olarak bilinen vergi gelirlerinin daha genis bir tabanının olmaması nedeniyle, vergi gelirlerinin arttırılması için vergi oranlarının yükseltildigi veya yeni vergilerin ortaya çıktıgı görülmektedir. Gerek vergi oranlarının yükseltilmesi, gerekse yeni vergilerin ortaya çıkması, mükellefler tarafından hos karsılanmamakta, mükellefleri vergiden kaçınmanın yanı sıra kaçırmaya da yöneltebilmektedir. Vergi yasaları ile getirilen düzenlemeler; sadece birtakım zorunlulukları degil, aynı zamanda kimi avantajları da beraberinde getirmektedir.Mükelleflerin bu avantajları bilmesi ve uygulaması durumunda vergi yüklerini hafifletmeleri olanaklı hale gelebilmektedir. Bu çalısmanın amacı; vergi yasalarının mükelleflerce daha iyi tanınarak, olası yanlıs yorum ve uygulamalar nedeniyle vergi cezalarına maruz kalmalarını önlemek ve yine yasalar tarafından mükelleflere tanınmıs olan avantajların neler oldugunu muhasebe kayıtları ile birlikte ele almaktır. Çalısmada vergi avantajları; istisnalar, muafiyetler, indirimler, vergi tarifeleri ve vergi oranları kapsamında ayrı ayrı ele alınarak incelenmistir. Buna göre; vergi gelirlerinin arttırılması amacıyla vergi türlerinin arttırılması, vergi oranlarını yükseltmenin vergi mükelleflerince istenmeyen bir durum olmaktan çıkarılabilmesi, ekonomideki kayıt dısılıgın azaltılabilmesi ve devletin vergi toplama kabiliyetinin arttırılabilmesi bakımından vergi avantajlarının hem kamu idaresi, hem de mükelleflerce anlasılabilir ve uygulanabilir olması gerektigi ve bu durumun hem mükelleflere, hem de devlete avantaj saglayacagı sonucuna ulasılmıstır.
Özet (Çeviri)
The increase in population particularly in the developing countries has been prompting to fuel the demand for the public expenditures. In the face of such a situation in which it is rendered difficult to meet the public expenditures through the public revenues; it becomes inevitable on the part of the public administration to adopt measures in increasing public revenues and decreasing the unproductive public expenditures. Due to the fact that the tax revenues known to be the basic source of income within the framework of the public revenues have no broader base; it becomes apparent that the tax ratios are increased or new taxes are levied in order to increase tax revenues. Both increasing tax ratios and imposition of the new taxes are not welcome by tax payers and it might prompt the tax payers to tax evasion as well as tax dodging. Arrangements introduced through the tax legislation have brought forward not only a number of obligations but some of the advantages as well. In case the tax payers are cognizant of these advantages and actually make use of them it becomes possible for them to reduce their tax burden. The aim of this present study is to prevent the tax payers from being exposed to tax fines due to the possible misinterpretations and applications through making the tax legislations better known by the tax payers and handle the advantages granted to the tax payers by the relevant laws together with the accounting records. In the study the tax advantages have been examined discretely within the context and scope of the tax exceptions, tax exemptions, tax rebates, tax tables and tax ratios. Accordingly; it has been concluded that the tax advantages should be rendered understandable and applicable to both the public administration and the tax payers and that this would provide advantages to both the tax payers and the state in order to render the increasing tax ratios not an unwelcome situation on the part of the tax payers, decrease the unrecorded economy and boost the tax collecting capability of the state as well as diversify the taxes in a bid to increase the tax revenues.