Sivil toplum kuruluşlarının misyonlarını gerçekleştirmede insan kaynaklarının rolünün gönüllü yönetimi yaklaşımları bağlamında incelenmesi
The study of the role of human sources in carrying out the missions of non-governmental organizations in terms of the volutary management approaches
- Tez No: 207321
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ AKDEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 472
Özet
Bu tezin amacı, STK'larda gönüllü yönetimi yaklasımları baglamında insan kaynaklarının rolünün, STK'ların misyonlarını gerçeklestirmedeki etkilerini arastırmaktır. Çalısmanın temel çıkıs noktası, STK'ların misyonlarını insan kaynakları yönetimi çerçevesinde gönüllü yönetimi yaklasımlarına bakıs açılarını ve bu çerçevede gerçeklestirip gerçeklestirmediklerini ortaya koymaktır. Çalısmanın kuramsal çerçevesinde; lk olarak Dünya ve Türkiye'de sivil toplum ve STK'ların kavramsal boyutu ve tarihsel gelisimi; ikinci olarak STK'larda yönetim ve organizasyon boyutu; üçüncü olarak STK'larda gönüllülük ve gönüllülük yönetimi; son olarak da STK misyonları sınıflandırılarak incelenmistir. Çalısmanın uygulamaya yönelik çerçevesinde ise; kuramsal boyuta uygun bir çerçevede bir anket formu hazırlanmıs ve zmir ilindeki STK'larda uygulanmıstır. 365 bireye uygulanan anket verilerine yönelik olarak SPSS yazılımı kullanılarak istatistiksel analizler yapılmıstır. Bu baglamda, temel olarak tanımlayıcı istatistikler, faktör analizi, tek yönlü varyans analizi, Kruskal Wallis H Testi, Student T Testi, Mann-Whithey U Test'leri kullanılmıstır. Faktör analizi sonucu 32 soruluk ölçek, yedi temel faktörden olusan 28 soruluk bir ölçege dönüsmüstür. Ortaya çıkan yedi faktör ve içerdikleri ölçek soruları bagımlı degisken; anketi cevaplayan bireylerin yas, cinsiyet, medeni durum, egitim durumu; yer aldıkları STK'nın türü, misyonu, kurulus yılı, üye sayısı ve görev alanı soruları bagımsız degisken kabul edilmistir. statistiksel analizler bu çerçevede gerçeklestirilmistir. statistiksel analiz sonuçlarına göre ankete katılan STK'ların insan kaynakları çerçevesinde gönüllü yönetimi yaklasımlarına bakıs açılarının büyük oranda teorik alt yapıyı destekledigi belirlenmistir. Ancak katılımcılar kapsamında, STK'larda insan kaynakları çerçevesinde gönüllü yönetimi yaklasımlarının su an için uygulamada istenen düzeyde olmamakla birlikte gelecekte daha iyi bir boyutta olacagı gözlemlenmistir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to study the effects of the role of human sources in carrying out the missions of NGOs in terms of the voluntary management aproaches.The basic starting point of the study is to clarify the missions of NGOs and the views related to the volutary management aproaches within the human sorces management. In the theoretical point of the study, firstly, the conceptual point and historical development of NGOs and civil society in the world and in Turkey; secondly the level of management and organization in NGOs; thirdly the voluntary and management of voluntary, and lastly by classifying, the missions of NGOs was studied. In terms of the study aming at application, on the other hand, a questionnaire form was prepared in accordance with theoretical point and applied in NGOs of Izmir. According to the data of questionnaire applied on 365 individuals, statistical analysis were made by using SPSS software. At this point, basically defining statisticals, Factor Analysis, Oneway Analysis of Variance, Test of Kruskal Wallis H, Test of Student T, and Test of Mann- Whitney U were used. As a result of the factor analysis, the scale with 32 questions turned into a scale with 28 questions formed of 7 basic factors. The 7 factors which were found out and the scale questions that they contain were accepted as factor variable and the age, sex, marıtal and educational status of the attendants in the questionaire, and the questions about their type of NGOs, its mission, foundation date, number of members, mission area were considered as factor independent. The statistical analysis were made in this frame. According to the results of the statistical analysis, it was determined that the views of NGOs in the questionaire regarding the voluntary management approaches supported the theorical infrastructure on a large scale. However, on the part of the attendants it was observed that the voluntary management approaches in NGOs in the frame of human sources are not at the desired level in practice now, but it will be at a better level in the future.