Organizasyonel değişim yönetimi ve azerbaycan cumhuriyetindeki Türk menşeli işletmelerde bir uygulama
Management of organizational change
  1. Tez No: 207322
  2. Yazar: ABDULLAH ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BİLAL MURAT ÖZGÜVEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 342
Özet
Yeni gelismelerin doğal bir sonucu olarak ortaya çıkan günümüz organizasyonları, sürekli olarak değisikliklere uğramaktadır. Organizasyonların yönetim modellerinin yenilenmesine ve değismesine yardımcı olan yeni yönetim teknikleri, bu organizasyonların küresel dünyada yasanan hızlı değisim sürecine ayak uydurmasını hedeflemektedir. Günümüz rekabet sürecinde belirsiz, karmasık ve hızlı bir değisim süreci ile karsı karsıya kalan isletmelere stratejik bir avantaj sağlayabilecek olan değisim yönetimi, isletmelerin ve yöneticilerinin önemle üzerinde durmaları gereken bir konu alarak sekillenmektedir. Değisebilme becerisi, geleceğin organizasyonları için en büyük rekabet avantajıdır. Bu nedenlerden dolayı bu çalısmada tezin konusu ? Organizasyonel Değisim Yönetimi? olarak belirlenmistir. ?sletmelerin faaliyette bulunduğu doğal, ekonomik, sosyo-kültürel ve hukuki çevre faktörlerinin sürekli olarak değismesi en çok isletmeleri etkilemektedir. Günümüz isletmelerinin ayakta kalabilmeleri, değisen çevreye uyum sağlamaları ile mümkün olabilecektir. Çevreye olan uyum süreci, isletmelerin karsı karsıya kaldığı en önemli sorunlardan biri olarak ortaya çıkmaktadır. Bu çalısmada çalısmanın ilk bes bölümünde konu ile ilgili teorik bilgiler aktarılarak çalısma için gerekli alt yapı hazırlanmıs ve arastırmaya katılan Azerbaycan Cumhuriyetindeki Türk Menseli ?sletmelerin değisim yönetimi uygulamaları incelenmistir. Tezin ilk bes bölümünde, konunun teorik zemini olusturulmaya çalısılmıstır. Birinci bölüm giris bölümüdür. Bu bölümde çalısmanın konusu, amacı, varsayımları, sınırları ve içeriği irdelenmistir. ?kinci bölümde değisim konusu ana hatlarıyla incelenmistir. Üçüncü bölümde organizasyonel değisim ardalanı ortaya konmaya çalısılmıstır. Dördüncü bölüm de öncelikle değisimin gerçeklestirilmesindeki kritik basarı faktörleri analiz edilerek, akabinde isletmeler için bir organizasyonel değisim manifestosu sunulmus, organizasyonlar için değisimin yol haritası çizilmistir. Besinci bölüm teorik kısmın son bölümü olup bu bölümde değisim yönetiminde basarısızlığın analizi açıklanmaya çalısılmıstır. Tezin altıncı bölümünde, organizasyonların değisebilme yeteneklerini incelemek amacıyla Azerbaycan Cumhuriyetindeki Türk Menseli ?sletmelerde organizasyonel değisim yönetimi ile ilgili uygulamalar gerçeklestirilmistir. Çalısmanın uygulama bölümünde organizasyonel değisim yönetimi kapsamında isletmelerin, değisim konusundaki bakıs açıları ve referans aldıkları ve mevcut yönetim tarzları, hangi sebeplerden dolayı değisime gittikleri, isletme yöneticilerinin organizasyonel değisim konusundaki anlayıs biçimlerini ve organizasyonel değisimdeki rolleri, uyguladıkları değisim programları sonucunda basarılı olup olmadıkları gibi soruların cevaplarına ulasılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Organizations today, which emerged as a natural result of current developments, undergo constant change. New managerial techniques that assist organizations to update and alter their management models, also aim to adapt these organizations to the rapid process of change in a globalized world. Management of change, that can provide a strategic advantage to organizations facing a vague, complex and rapid process of change in today?s competitive atmosphere, is a topic that requires organizations and managers? concentrated attention. The ability to change, is the greatest competitive advantage for future organizations. Therefore, the thesis of this research is based on ?Management of Organizational Change?. The constant change of natural, economic, socio-cultural and legal environment in which organizations operate effect these organizations the most. The survival of today?s organizations will depend on their ability to adapt to the altering environment. This process of adaptation to environment, emerges as one of the most important problems organizations face. In this research, first five sections lay a background for the research by providing theoretical information about the topic and the management of change applications in Turkish Organizations operating in the Republic of Azerbeijan are examined. In the first five sections of the thesis, a theoretical background of the topic is established. First section is introduction. In this section, the topic, purpose, assumptions, limitations and content of the research is examined. In the second section, the topic of change in general terms is introduced. In the third section background of organizational change is provided. The fourth section consists of the analysis of critical success factors in achieving change, an organizational change maniphesto and roodmap for change. The fifth section is the last part of the theoretical section and provides explanations about the analysis of failure in management of change.. In the sixth section of the thesis, applications about management of organizational change in Turkish Organizations in the Republic of Azerbeijan are performed in order to assess organizations? ability to change. In the application part of the research, organizations? point of view on change and their reference and available management styles, for what reasons they choose to change, managers? conception of organizational change and their roles in organizational change, answers to questions like whether they succeeded in their programs of change are examined in management of organizational change context.