İş yoğunluğu tahmini ve işgücü planlama:Süpermarket uygulaması
Workload estimation and staffing planning: Supermarket application
- Tez No: 207320
- Danışmanlar: PROF.DR. İBRAHİM GÜNGÖR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu çalışmada, hizmet işletmelerinde istihdam edilecek işçi sayıları ve birer saat aralıklarla haftanın hangi günlerinde kaç işçinin çalışması gerektiği araştırılmaktadır. Uygulama için öncelikle seçilen hizmet işletmesinden (IYAŞ) 47 haftalık kasa verileri alınmıştır. İlk veri olarak, bu kasa verileri veritabanı ortamına aktarılmış ve verilerden birer saat aralıklarla gün gün gelen müşteri sayıları çıkarılmıştır. Bu verilerden özel günlere rastlayan veriler (bayram, promosyon vb.) çıkarılmıştır. İkinci veri olarak ise, yoğun günlerde kasiyerlerin müşterilere verdikleri hizmet süreleri ölçülmüştür. Bu ölçülen verilerin ortalaması alınarak ortalama hizmet süresi olarak belirlenmiştir. Bu belirlenen iki veri simülasyon programına verilerek birer saat aralıklarla gün gün gelebilecek müşteri sayıları ve çalışması gereken kasiyer sayıları elde edilmiştir. Elde edilen veriler önerilen algoritmaya uygulanarak çalışması gereken toplam kasiyer sayısı ortaya konulmuştur. Ayrıca kasiyerlerin ortalama hizmet süresinin belirlenen bir seviyeye düşürülmesi durumunda gerekli olan kasiyer sayısı ve birer saat aralıklarla gün gün çalışması gereken kasiyer sayıları bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, it has been searched the number of workers will be employed and how many workers should work which days of the week in every one hour interval in service companies. First of all, it has taken cash desk data for 47 weeks from the chosen supermarket for this study. For the first data, these cash desk data transferred to database and it has found the number of customers came to the supermarket for each day in every one hour interval. It has taken out the extraordinary days? (bayram, promotion, etc.) data. For the second data, it has evaluated the cashiers? service time to the customers in crowded days. It has determined the average service time by taking the mean of measured data. It has obtained the needed number of cashiers and customers could come for every each day in every one hour interval by entering these two determined data to the simulation program. It has presented the needed number of total cashiers by implementing the obtained data to the advised algorithm. Additionally, it has been reached the needed number of cashiers for each day in every one hour interval in conditions of decreasing the average service time of the cashiers? to a specific level.