Ciprofloxacin'in polimorf nüveli lökosit fonksiyonları üzerine etkisi
The Effect of ciprofloxacin on the functions of polymorphonuclear leukocytes
- Tez No: 20734
- Danışmanlar: DOÇ.DR. ADİLE ÇEVİKBAŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1992
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
ÖZET C1PROFLOXACIN'1N POL1MORF NUVELI LdKOSlT FONKSİYONLARI ÜZERİNE ETKİSİ Bu çalışmada ciprofloxacin'in sub-MlK'da Enterobacter aerogsnes'e karşı PMN Lökosit fonksiyonlarından aderens, bakterisit etki, süperoksit oluşumu ve kemotaksi üzerine etkisi araştırıldı. Ciprof loxacin ile daha önce 37° C da 30 dakika inkübe edilen PMN Lökositlerin aderensinin, bakterisit etkinin, süperoksit oluşumunun inhibe edildiği gözlendi. Ciprofloxacin'in aderens üzerine etkisi Lowry yöntemi ile plastik yüzeye yapışan hücrelerin protein miktarı ölçülerek bakıldı. Ciprofloxacinsiz ölçülen protein miktarı. 37.05 ± 594.44 {Rg/ml, ciprofloxacin ile 29.4 ± 5.43 Jag/ral bulundu. Bakterisit etki tayini için koloni sayımları O ve 30 dakika zamanlarda yapıldı. O samanda antibiyotikti ve antibiyotiksiz koloni sayımı %“”'100 ve %“”100, 30 dakika sonra antibiyotikl i koloni sayımı %57, antibiyotiksiz %48 olarak bulundu. Ciprofloxacin'in süperoksit oluşumuna etkisi ferristokrom C nin redüksiyonunun spektrofotomstrik olarak ölçülmesi ile araştırıldı. Ciprofloxacin ile ölçülen süperoksit miktarı 4.21 nmol, ciprofloxacinsiz 5.59 nraol bulundu. Ciprofloxacin*in PMN lökositlerin kemotaksisi üzerine etkili olmadığı gözlendi. Anahtar KslİIlI8l6rî ciprofloxacin, lökositler, aderens. bakterisit etki, süperoksit oluşumu, kemotaksi.
Özet (Çeviri)
SUMMARY: THE EFFECT OF CIPROFLOXACIN ON THE FUNCTIONS OF POLYMORPHONUCLEAR LEUKOCYTES In this study, the effects of ciprofloxacin on PMN Leukocyte functions such as adherence, bactericidal effect, superoxide formation and cheraotaxis against Enterofaacter aerogenes at sub-MICs were investigated. Ciprofloxacin inhibited the adherence, the bactericidal effect, superoxide formation and cheraotaxis of the previously incubated ( at 37° C for 30 min ) PMN leukocytes. The 61effect of ciprofloxacin on adherence was followed by measuring the protein concentration on the cells adhered on plastic surface by Lowry method. Without ciprofloxacin, the protein concentration was 37.05±4.44 fag/ml, with ciprofloxacin it was 29.415.43 /ttg/inl. For bactericidal effect measurements. The colony counts were performed at 0 and 30 min. At 0 time with and without the antibiotic the colony counts were~'10Q % in both cases. At 30 min, the colony counts were 57 % with antibotic and 45 % without antibiotic. The effect of ciprofloxacin on superoxide formation was determined by measuring spectrophotometrical ly the reduction of f erricytochrome C. The superoxide concentration with ciprofloxacin was 4.21 n mole, without ciprofloxacin, it was 5.59 n mole. Ciprofloxacin exhibited no effect on the chemotaxis of PMN Leukocytes. iSSy WOrdS î ciprofloxacin, leukocytic, adherance, bactericidal effect, superoxide production, chemotaxis. 62