Bağımsız idari otoriteler ve Türk kamu yönetimine etkileri
Independent administrative authorities and effects on Turkish public administration
- Tez No: 207343
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. UYSAL KERMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
Bu çalısmanın amacı, Bagımsız dari Otoriteler (BO) ve bunların Türk Kamu Yönetimi üzerindeki etkileri hakkında bilgi vermektir. Çalısmada, öncelikle BO'ların tanımı, ortaya çıkısı, tarihsel gelisimi ve Türkiye'deki örnekleri açıklanmıs, Türk Kamu Yönetimine etkileri hakkında bilgi verilmistir. Türkiye'deki BO uygulamaları anlatılırken, birbirleri arasındaki benzerliklerin ve farklılıkların daha iyi anlasılabilmesi için özellikleri, faaliyetleri ve yapılanmaları çizelge seklinde de gösterilmistir. BO'ların kamu yönetimine etkileri incelenirken, merkezi yönetim ve siyaset ile iliskileri, ekonomiye etkileri ve hukuk alanına etkileri maddeler halinde açıklanmıstır. Çalısmamıza konu olan BO'ların ülkemizde ortaya çıkıs nedenleri; neoliberal politikaların uygulanması ile Avrupa Birligi üyelik sürecindeki zorunluluklar olmustur.
Özet (Çeviri)
The goal of this work is to give information about Independent Administrative Authorities (IAA) and their effects on Turkish Public Administration. At the first part of this work, IAAs? explanation, appearance, historical evolution, examples in Turkey and their effects on Turkish Public Administration were stated. When explicating the implementation of IAAs in Turkey, the characteristics, activities and organizations of these IAAs were graphically showed in order to explain the similarities and differences. In the part where IAAs? effects on public administration were analyzed, their relationships with local authorities and politics, effects on economy and judicial system were explicitly specified. The reasons of appearance of IAAs in Turkey were the implementation of neoliberal political thoughts and the requirements of European Union membership process.