Sosyal devlet ışığında türk sosyal güvenlik sisteminin sorunları ve reform arayışları
Problems of turkish social security system in the light of social state and search for reforms
- Tez No: 207347
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM ATTİLA ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 213
Özet
Sosyal refah devleti anlayısının en temel göstergelerinden biri olan sosyal güvenlik anlayısı II. Dünya Savası' nın ardından dünya genelinde hız kazanmıs, Bismark ve Beveridge tarafından ortaya konan sosyal güvenlik sistemleri aracılıgıyla sosyal güvenlik uygulamaları kurumsallasmıs, ardından zirveye tasınmıstır. Fakat 1970'lerden sonra meydana gelen makroekonomik krizlerin etkisiyle yeni liberal politikaların artması sonucunda sosyal güvenlik sistemi hem gelismis ülkelerde hem de gelismekte olan ülkelerde yönetilebilir olmaktan çıkmıstır. Bu amaçla sosyal güvenlikte tek katmanlı sistemlerden çok katmanlı sistemlere geçilmis aynı zamanda Sili'nin basını çektigi; sosyal güvenligin özellestirilmesine yönelik radikal uygulamalar faaliyete geçirilmeye çalısılmıstır. 1980'li yıllardan itibaren bir dönüsüm süreci geçiren bugün gelinen nokta itibariyle sosyal güvenlik sistemi gelismis ülkelerde yaslanma sorunu gelismekte olan ülkelerde ise yapısal ve kaynak yetersizligi gibi sorunlar yüzünden sıkıntı içerine girmistir. Türkiye'de ise tüm nüfusu kapsam altına alma amacıyla kurulan sosyal güvenlik sistemi özellikle 1990'lı yıllarda baslayan popülist eksenli uygulamalar sonucu sürdürülemez duruma gelmistir. Sonuçta Türk sosyal güvenlik sisteminin uzun dönem aktüeryal dengeleri bozulmus, sosyal güvenlik kuruluslarına bütçeden yapılan transferlerle sistemin ayakta kalması saglanmaya çalısılmıstır. Bu çalısmada sosyal devlet ilkesinin bir geregi olarak anayasal bir hak olan sosyal güvenligin bugünkü noktaya nasıl geldigi analiz edilmeye çalısılmıs ve 1999 yılından itibaren ortaya konmaya baslanan reformların sistemin sürdürülebilirlik sorununa ne kadar çare bulabildigi gözlemlenmeye çalısılmıstır. Aynı zamanda saglık sigortası basta olmak üzere tüm nüfusu sosyal güvenlik kapsamı altına almayı amaçlayan, emeklilik konusunda yeni vizyonlar ortaya koyan ve 2008'de yürürlüge girmesi beklenen Sosyal Güvenlik sisteminin de sistemin gelecegi açısından yaratabilecegi fırsatlar objektif bir anlayısla degerlendirilmeye çalısılmıstır. Tüm bu degerlendirmeler yapılırken sosyal güvenlik anlayısının sosyal devlet anlayısından sapmalar gösterip göstermedigi de tespit edilmeye çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Mentality of social security, one of the most basic indicators of social welfare state, took a running start throughout the world after World War II, and social security applications were institutionalized through social security systems that were put forward by Bismark and Beveridge, and later was carried to summit. However, as a result of the macro economical crises which happened after 1970?s and due to the rise in new liberal policies, social security system was no longer manageable in both developed and developing countries. For this reason, single-pillar systems were replaced by multi pillar systems and besides this, radicals applications, leaded by Chile, were tried to put into practise for privatization of social security. Social security system, which has been in a transformation process ever since 1980?s, has been troubled with aging problems in developed countries and with structural or insufficient resource problems in developing countries. When it comes to Turkey, social security system established in order to cover the whole population has become unmaintainable as a result of populist regulations that began in 1990?s. Therefore, long term actuarial balances of social security system have been impaired, and the system has been tried to remain standing through transfers from budget to social security institutions. In this study, how social security system, a constitutional right as a necessity of social state principle, has become to its current position was tried to be analyzed, and how much the reforms, which has begun to be implemented since 1999, can ease the problem of maintainability of system was observed. In addition, Social Security System, aiming at including the whole population in social security, especially in health insurance, creating new visions on retirement and supposed to be put into practise in 2008 and the opportunities the system might form were tried to be evaluated in an objective way. While making all these evaluations, whether social security mentality departs from the understanding of social state or not was tried to be determined.