Yönetişim çerçevesinde sivil toplum kuruluşlarının değişen rolü ve sivil toplum kuruluşları üzerine bir inceleme: Isparta ili örneği
Changing roles of ngo's related with the concept of governance: A sample on ngo's in isparta
  1. Tez No: 207349
  2. Yazar: MÜCAHİT AVCI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. HÜSEYİN GÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Dünya küreselleserek bilgi toplumuna geçerken, sanayi toplumunun ulus devletler dünyasının temsili demokrasi anlayısı da beklentileri karsılamakta yetersiz kalıyor ve anlamını yeniden tanımlıyor. Demokrasi içerisinde karsılıklı etkilenme, diyalog ve müzakere etme kavramları ön plana çıkmakta ve bu nedenle günümüz demokrasisi müzakere eden ya da diyalojik demokrasi olarak da adlandırılmaktadır. Degisen demokrasi tanımının içerigine paralel olarak, demokraside alınan kararların mesruiyet temelleri de degismis ve artık yönetisim anlayısıyla uyum çerçevesinde ve müzakereci yöntemlerle karar alınması beklenmektedir. Bu çerçevede günümüz demokrasisinin önemli aktörleri haline gelen STK'ların gelismisligi, demokrasilerin gücünü ve gelismisligini gösteren önemli bir faktör olarak düsünülmektedir. Diger taraftan, dünyada yaslıların bakımı, kimsesiz çocukların korunması, özürlülerin egitimi, yoksullara yardım gibi sosyal hizmet alanlarında öncülük yapan sivil toplum kurulusları modern toplumsal yasamın vazgeçilmezi olmuslar ve artık günümüz toplumlarında kamusal otoritenin eksik kaldıgı egitim, saglık, sosyal hizmetler, çevre, kırsal-kentsel kalkınma gibi degisik alanlarda önemli islevler üstlenmeye baslamıslardır. Dolayısıyla sivil toplum kuruluslarının yönetisim çerçevesinde durumlarının incelenmesi ve sorgulanması önem tasımaktadır
Özet (Çeviri)
While the world has become globalized and transformed more into an information society, representative democracy that developed in the nation state of industrial society falls short of meeting the needs of today?s societies. Thus, the meaning of democracy has changed. Mutual interaction, dialog and negotiation have become important concepts and mechanisms in today?s understanding of democracy, which is called as dialogic, deliberative democracy. In accordance with the redefinition of the meaning of democracy, the legitimacy of decisions made in a democracy has changed and now requires that decisions be made in the process of governence. In this perspective, the strength of NGO?s as the important actors in today?s democracies is seen to display how developed and strong a democracy is. Playing a leading role in social service fields in the world such as looking after aged people, protecting alone children and providing education for disabled people, NGO?s have become the indispensable part of modern social life. NGO?s have begun to play important roles in the fields where public administration is inefficient such as education, healhtcare, social services, environment, rural-urban development. Thus, it is important to evaluate and question the role of NGO?s in the process of governance