Sağlık hizmetlerinde özelleştirme ve Isparta ili üzerinde bir araştırma
Privatization of health service and a survey on Isparta
- Tez No: 207350
- Danışmanlar: Y.DOÇ. ALİ YAVUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, Health Care Management
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
Bu tezin amacı, Türkiye'de 1980'li yıllardan itibaren yapılanmaya başlamış olan "Sağlık hizmetlerinde özelleştirme uygulamalarının yaygınlaştırılmasının, ülkemize fayda sağlayıp sağlamayacağının araştırılmasıdır. Bu konuyu incelerken özellikle ülkemizin gelişmişlik durumu, gelir dağılımındaki farklılıklar, IMF, DB gibi uluslar arası kuruluşların bu konu üzerindeki baskıları gibi faktörler inceleme konularına dahil edilmiştir. Konu olarak çalışmamda, özelleştirme ile ilgili temel kavramlar, sağlık hizmeti ve sunumu, toplumun sağlıkla ilgili hakları, Türkiye'de sağlık hizmetleri uygulaması, sağlık harcamaları, sosyal güvenlik kuruluşlarınca yapılan sağlık yardımları, genel sağlık sigortası çalışmaları ve sağlık hizmetlerinde özelleştirme uygulamaları ele alınmış ve her bölümde bu konuların sağlık hizmetlerinde özelleştirmeye etkileri irdelenmiştir. Son bölümde ise Isparta ilinde, devlet hastanesi, üniversite hastanesi ve özel hastanelerde görev yapan sağlık çalışanları ve hizmet alan hastalar üzerinde bir anket araştırması yapılmış, bu çalışmamızda öne sürdüğümüz hipotezlerin, sağlık çalışanları ve hastalar tarafından ne derecede desteklenip, desteklenmediğinin ortaya konması amaçlanmıştır. Yaptığımız incelemeler ve Isparta ilindeki araştırma çalışmaları, ülkemizde sağlık hizmetlerinin devlet tarafından sunulmasının sağlayacağı faydalarının önemli boyutta olduğunu, özelleştirme uygulamalarının yaygınlaştırılması durumda ise beklenen bazı faydalarının yanında bir çok olumsuzlukların da meydana gelebileceğini göstermiştir. Sonuç olarak sağlık hizmetlerinin devlet tarafından sunulmasının ülkemiz için faydalı olacağı fakat sağlık hizmetlerini destekleyen, temizlik ve yemek gibi faaliyetlerin ihale veya sözleşme yoluyla özel sektöre yaptırılmasının en uygun yöntem olacağı kanaatine varılmıştır
Özet (Çeviri)
The object of this thesis is to research the advantage and disadvantage of health service privatization and its expansion after 1980 in Turkey. Especially, Turkey's development level, unequality in Turkey's national income and international institutions such as IMF and World Bank's function and pressure on this subject were paid attention in my thesis. This study includes main concepts and methods of privatization, health service, people's health rights, practices and applications of health service, expenditure of health service, social welfare, social security institutions, health insurance and its application and different types of health service privatization in Turkey. In the last chapter, a public survey on employees and patients in the state hospitals, university hospitals and private hospitals in Isparta is presented. The main purpose of this survey is to expose how this research's hypothesies are supported by the employees and patients. The conclusion of my research and the public survey expose the importance of serving the health service by the state institutions and also main disadvantages of privatization and its expansion in health service. As a result, it brings benefits and advantages to the people when the health service is served by the state institutions but on the otherside the services which back up the health services such as catering, should be served by the private sector by the method of adjudication or contract method.