Göçmen kaçakçılığı suçu
The crime of smuggling of migrant
- Tez No: 162307
- Danışmanlar: PROF.DR. TİMUR DEMİRBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
ÖZET Çok yakın bir geçmişe kadar, Türkiye, uluslararası göç trafiğinde sadece kaynak ülke olarak kabul edilmekteydi. Bugün ise Türkiye'nin hem kaynak, hem hedef hem de transit ülke olduğu kabul edilmektedir. Göç akımlarını Türkiye'ye yönlendiren iki temel neden vardır. Bunlardan birincisi komşu devletlerde yaşanan siyasi çalkantılar sebebiyle, buralarda yaşayan insanların daha iyi bir yaşam şartları, güvenlik ve koruma arayışlarıdır. İkincisi ise Türkiye'nin coğrafi özellikleri gereği Doğu ile Batı ve Güney ile Kuzey arasında, özellikle Batıya ve Kuzeye göç etmek isteyen kişiler için bir köprü konumunda olmasıdır. İnsanları göç etmeye zorlayan temel sebepler, yoksulluk, eşitsizlik, eğitim eksikliği, siyasi değişimler ve ekonomik istikrarsızlıklar, küreselleşme ve bilgi teknolojisi ve belki de en önemlisi örgütlü suçlulukta yaşanan artıştır. Göçmen kaçakçılığı, doğrudan veya dolaylı olarak, mali veya diğer bir maddi çıkar elde etmek için, bir kişinin vatandaşlığını taşımadığı veya daimi ikametgah sahibi olmadığı bir devlete yasadışı girişinin temini anlamına gelir. Yasadışı giriş ise giriş yapılan devletin yasal giriş için gerekli şartlarına uymaksızın, sınırı geçmek anlamına gelir. Göçmen kaçakçılığı daha çok bir suçluluk türü olarak ön plana çıkmasına rağmen, konuya ilişkin doktrinde yapılmış olan çalışmalarda bu konunun ahlaki, insan hakları, iş ve ekonomik, sağlık boyutları da ele alınmaktadır. Biz ise çalışmamız konunun ceza hukukunu ilgilendiren boyutunu incelemeye çalıştık. Konumuz oluşturan Göçmen Kaçakçılığı Suçu 5237 s. Türk Ceza Kanununun, Uluslararası Suçlar başlığını taşıyan İkinci Kitap, Birinci Kısmı, İkinci Bölümde Göçmen Kaçakçılığı ve İnsan Ticareti başlığı altında 79. madde olarak düzenlenmektedir. TV
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Until very recently, Turkey had been recognized as a“sending”country in terms of international migration flows. However today, it became both a“receiving”and a“transit”country. There are two particular forces, which seem to be shaping current flows into Turkey. First, the recent political turmoil and clashes occurring in neighboring areas have pushed migrants into the country with hope of a better life, security and protection from persecution. Second, Turkey's geographical location between East and West, and South and North, together with the dynamics the region's migratory regimes, have the country a transit zone for many migrants to reach western and northern countries. The main structural causes of smuggling in migrants are poverty, inequality, lack of education, political change and economic regression, globalization and information technology and mainly increases of organized crime. The smuggling of migrants, shall mean the procurement, in order to obtain, directly or indirectly, a financial or other material benefit, of the illegal entry of a person into a state of which the person is not a national or a permanent resident Illegal entry shall mean the crossing borders without complying with the necessary requirements for legal entry into the receiving state. While smuggling of migrants considered an international criminal problem, it has been presented in research and literature as not only a criminal issue but also a moral issue, human-rights issue, labor and economic issue, migration issue, public-order issue, health issue. But we will especially examine the topic's criminal issue. The Crime of Smuggling of Migrant is provided in the Article 79, in the Secand Book, First Chapter and Second Part with heading of International Crimes of Turkish Criminal Code.