Göçmen kaçakçılığı ile mücadele politikaları
The politics on migrant smuggling
- Tez No: 254514
- Danışmanlar: GALMA JAHIC MA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Bilgi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalısmada, göçmen kaçakçılıgı ile mücadele konusunda uygulanan ve uygulanması önerilen politikaların, insan hakları açısından degerlendirilmesi amaçlanmıstır. Bu kapsamda bir çalısmanın yapılabilmesi için öncelikle göçmen kaçakçılıgı kavramı, benzer eylemlerle karsılastırılarak incelenmistir. Göçmen kaçakçılıgının, son dönemlerde uluslararası gündemin önemli konularından biri olmasının sebepleri ise göçmen kaçakçılıgının boyutlarının incelenmesi ile açıklanmıstır. Gelistirilen mücadele politikalarının, göçmen kaçakçılıgı sorununun ele alınıs biçimine göre çesitlilik gösterdigi vurgulanmıstır. Göçmen kaçakçılıgı uluslararası örgütlü suç içinde degerlendirildiginde, uygulanmakta olan önlemler uluslararası örgütlü suçla mücadele kapsamındaki önlemlerle örtüsmektedir. Buna karsılık göçmen kaçakçılıgını uluslararası göçün bir parçası olarak gören yaklasımlar farklı mücadele politikaları gelistirmektedirler. Yasal göç olanaklarının artırılması ve sorunun kaynaktan çözümüne iliskin öneriler çalısma içinde bu çerçevede ele alınmıstır. Mücadeleye iliskin politikalar degerlendirilirken, göçmenlerin savunmasız bir grubu olusturdugu, kaçak göçmenlerin ise, savunmasızlıklarının daha da fazla oldugu hususu göz önüne alınmıstır. Bu sebeple göçmen kaçakçılıgı ile mücadele kapsamında uygulanacak olan politikalarda, göçmenlerin haklarının göz önünde tutulması gerektigine ve bunun aynı zamanda devletlerin insan hakları alanındaki uluslararası taahhütlerinin bir geregi olduguna dikkat çekilmistir. Çalısma kapsamında, uygulanan ve uygulanması önerilen mücadele politikaları, belirtilen çerçevede incelenmistir.
Özet (Çeviri)
This study aims to assess the politics on combating migrant smuggling, which have been implemented and proposed to implement, in terms of human rights. In order to achieve a better understanding of the topic, the term of migrant smuggling has been examined comparing with the similar acts. The reasons, moving this issue up in the international policy agenda, have been clarified through the examination of dimension of the phenomenon. It has been emphasized that the politics on combating migrant smuggling could be various on the basis of approaches. While migrant smuggling is considered in the area of international organized crime, measures to combat smuggling focus exclusively on crime control measures. On the other hand, considering the migrant smuggling is a part of the international migration, different politics are developed. A suggestion with regards to solution of the matter through expanded opportunities for legal labour migration and addressing the root causes of the matter has been discussed in this context. While assessing the combating measures, migrants were identified as a vulnerable group. From a human rights perspective, politics to combat and prevent migrant smuggling should take a rights-based approach and protection for vulnerable migrants. This should be seen an international obligation of states, in the area of international human rights regime. In the context of this study, politics on combating, which have been implemented and proposed to implement, has been examined in declared framework.