The concept of isolation in Sylvia Plath's works
Sylvıa plath?in eserlerinde ki soyutlanma kavramı
  1. Tez No: 257222
  2. Yazar: HALE ERDOĞMUŞ ALTUNAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ÖZEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Batı Dilleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalısmada Sylvia Plath'ın eserlerinde yabancılasma ve ölüm temalarının siirörüntüsünde ne sekilde yer aldıgı üzerinde durulmustur. Yabancılasma hakkında bir önbilgi sunulmus, sairin içinde yasadıgı dönemin özellikleri, özgeçmisi ve eserleriylebaglantılı olarak incelenmistir. Genel olarak yirminci yüzyıl dönemi yabancılasmaolgusunun, özelde ise Post modern dönemi sanatçısı olan Sylvia Plath'e aitçalısmalarının yabancılasma olgusuna baglı olusan ölüm temasının incelenmesidir.İlk bölümde, yabancılasma olgusunun kuramsal açıdan incelenmesi yapılmısve tarihten bu yana geçirdigi evrimler teorik açıdan verilmistir. Yabancılasma olgusukuramsal, sosyolojik ve psikolojik açıdan degerlendirilmistir.İkinci bölümde Sylvia Plath'e ait olan eserlerde yabancılasma olgusuna baglıolarak gelisen ölüm ve intihar teması incelenmistir. Siirler karsılastırmalı analiz ile TheBell Jar adlı roman ise yabancılasma ve ölüm kuramları açısından derinlemesineyapılan bir analiz çerçevesinde aktarılmıstır.
Özet (Çeviri)
In this study it is emphasized how the isolation and death concept ofSylvia Plath?s works applied into the poetry pattern. Foreknowledge on isolation is putforward and the period of the poet is analyzed related to the works and past. Generally,twentieth century is the concept of isolation, and in detail, it is the examination of theisolation related works of Sylvia Plath who is a writer of the Post modern period.In the first chapter, the concept of isolation is explained in a social way and itsevolutions are given from the beginning of history. The concept of isolation is evaluatedin sociological, psychological and theoretical ways.In the second chapter the themes of death and suicide developing related to theconcept of isolation are explained in Plath's works. The poems with the comparativeanalysis and The Bell Jar are presented by an analysis deeply made in the concepts ofisolation and death.