İşletmelerde yetkinlik bazlı performans değerlendirme ve bir uygulama
Competency based performance review at the companies and practice
  1. Tez No: 207372
  2. Yazar: SERKAN UZUNOĞULLARI
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NEVİN DENİZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 227
Özet
Küresellesme ile birlikte rekabet üstünlügü yaratmak isteyen firmalar toplam kalite yönetimi, yalın yönetim gibi yeni yönetim sekillerine yönelmislerdir. Bu yönetim çesitlerinin basarı ile uygulanmasında çalısanların sahip oldugu bilgi, beceri, davranıs özelliklerinin önemli oldugu görülmüstür. Ortalama performansı, üstün performanstan ayıran ve güvenilir bir biçimde ölçülebilen; kisisel davranıs, bilgi, beceri, yetenek, güdü, tutum ve degerlerin tümüne yetkinlik denir. Bu çalısma, genel olarak yetkinlik kavramı ve nsan Kaynakları Yönetimini, özelinde ise insan kaynaklarının performans degerleme ve gelistirme fonksiyonunda yeni bir yaklasıma karsılık gelen yetkinlik bazlı anlayısı içerir. Pozisyonlara göre degisen veya önem derecesi farklılasan yetkinliklerden, yetkinlik modeli sürecinden, uygulanabilirligin denenmesinin ardından görülmüstür ki bilgi ve becerilerin bir sistem dahilinde gelistirilmesi firmaların sürekliligini gelecek yıllara tasıyacaktır.
Özet (Çeviri)
The organizations; chose the new types of adminitration and management ways like TQM or Plain Management, which wants to create competitive advantages during Globalization process. Information, ability, skills of the employees are important to perform these new types of managements. Competency is a concept that about all values,impulses, talents, abilities, information, personal behaviours that different from avarage performance and that it can be evaluated reliable. Generally, this study includes comptency consept and Human Resource Management, particularly competency based performance review and improving has been explained in the core of the study. After all this process of competencies, they can change to any kind of positions in organizations or become different with their importance degrees, progress and practicability of competency model, we understood that development of information and abilities with a system will carry the firms continuity to the next years.