Abdulbaki Gölpınarlı'nın eserlerinde Hz. Ali tasavvuru: Kaynakları ve etkileri
Proposal of Hz. Ali in Addulbaki Gölpinarli's works: Sources and effects
  1. Tez No: 207373
  2. Yazar: LEYLA İLKAY ÖZSÜER
  3. Danışmanlar: PROF. İLYAS ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Mezhepleri Tarihi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Abdulbaki Gölpınarlı Türkiye'nin yetistirdigi en önemli alimlerden biridir. Onun eserlerini çeviriler ve telifler seklinde gruplandırabiliriz. Çevirileri tasavvuf klasiklerini kapsar, kendi yazdıgı eserlerde de tasavvuf, edebiyat ve slam tarihi konularına yer verir. Caferi olan Gölpınarlı slam'a dair yazdıgı eserlerin çogunda Hz. Ali ve onun gaspedilen hilafet hakkını anlatır. Hz. Ali'nin çocuklugu, Hz. Peygamber'in yanında ki hayatı, savaslarda gösterdigi kahramanlıklar, Hz. Fatma ile olan evliligini etraflıca anlatır. Hz.. Ali'nin masum olduguna, hilafetini Kuran'da bildirildigini ve hilafetin sonsuza dek onun soyundan gelen seçilmis 12 imama ait oldugunu savunur. Hz. Ali'nin hilafeti ile ilgili delilleri sunlardır: Menzile ve Sakaleyn hadisleri, Mubahele ve Meveddet ayetleri, Hz. Ebubekir'in ardından yollanıp yeni ine ayetleri halka duyurması ve Gadir- i Hum esnasında Maide suresinin 67'nci ve üçüncü ayetlerinin inmesi böylece slamın tamamlanması ve Hz. Peygamber'in yazılamayan vasiyetini sıralar. Bu delilleri ayrıntılarıyla anlatan Gölpınarlı Hz. Peygamber'in vefatından sonra halife seçimi sırasında olanlar Hz. Ali'nin dıslanması ve Fedek olayını anlatır. Gölpınarlı slam birliginin bozulmaması için ilk üç halife devrinde Hz. Ali'nin uzlasmacı bir tavır sergiledigini anlatır. Hz. Ali döneminin önemli olayları Cemel,Sıffın ve Nehrevan savaslarıdır. Ortaya çıkan Hariciler slamda ana gövdeden ayrılan ilk siyasi mezheptir. Birçok Sii alimin aksine Gölpınarlı Kuran'da tahrif iddialarını red eder. Gene onda Hz. Peygamberi geri plana iten bir tavra ve mezhep taassubuna da rastlanmaz.
Özet (Çeviri)
Abdulbaki Gölpınarlı is one of the most important scholar of Turkey. We can classify his books in two main categories; translations and the books he wrote.He translated the most important books of islamic mysticism. He wrote books about islamic mysticism literature and islamic history. Gölpınarlı was a Caferi. He wrote books abaut Hz. Ali and leadership of slamic comunity which was taken from Hz. Ali. He explains chilhood of Hz. Ali, his life in Hz. Muhammed?s house, his acts in wars, his marriage with Hz. Fatma. Gölpınarlı believes that Ali is innocent and his responsibility explained in Kuran and leader of islamic cominity must be Hz. Ali and chosen 11 men from his family. Gölpınarlı?s proof abaut Hz. Ali?s leadership depends on ?Menzile? and ? Sakaleyn? events, three important sura from Kuran and the event of Gadir-i Hum. He explains these proofs with details. After the death of Prophet Muhammed muslims chose their leader. Muslims excluded Hasimogulları and Hz. Ali. Gölpınarlı also explains us Ali?s behaviours during the leadership of the fisrt three caliph. In Ali?s leadership three important war happened. These are Cemel, Sıffın and Nehrevan. During these days we recognize a group called Harici which was the first political group seperated from the main part. Gölpınarlı thinks nothing changed in Kuran in opposite to the other Sii?s. He cares abaut the leadership of Hz. Ali but he didn?t give us enough information about Hz. Ali?s behaviour. We can say he is a equable Sii.