Gelir tablosu kalemlerinin vergisel açıdan denetimi
Tax auditing of the income statement accounts
  1. Tez No: 207376
  2. Yazar: ZEHRA TAMAY
  3. Danışmanlar: PROF. DOĞAN ARGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Muhasebe Denetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 249
Özet
Günümüzde devletin topluma vermesi gereken hizmetlerin kalitesi ve çeşitliliğinde ve dolayısıyla da maliyetlerinde büyük artışlar görülmektedir. Bu artışla beraber devletin karşılıksız gelir kaynağı olan vergi toplama ihtiyacı da artmıştır. Vergi adaletini sağlamak ve kayıt dışı ekonomiyle etkin mücadele edip kalıcı başarılar sağlanabilmesi için kayıt dışı ekonominin nedenlerinin çok iyi analiz edilip ona göre önlemler alınması ve etkin bir vergi denetiminin yapılması büyük önem taşımaktadır. Etkin bir vergi denetiminde muhasebe sisteminin ve dolayısıyla finansal tabloların vazgeçilmez bir önemi vardır. Finansal tablolar bir denetim aracıdır. Bu araçlardan etkin bir şekilde yararlanılabilmesi için bu tablolardan vergi denetiminde nasıl yararlanılabileceğinin çok iyi bilinmesi gerekir. Bu çalışmayla amaç; işletmelerin finansal yapısı, faaliyetlerindeki etkinliği ve karlılığın ölçülmesinde büyük katkılar sağlayan Temel Finansal Tablolardan biri olan Gelir Tablosu'nu oluşturan kalemlerin, etkin bir vergi denetimi açısından önemini ortaya koymaktır. Bunu yaparken her bir gelir tablosu hesabının vergisel açıdan nasıl denetlenebileceği ve hangi defter ve kayıtlar üzerinden, hangi temel incelemeler yapılabileceğini, muhasebe kayıtlarıyla birlikte ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Nowadays the number and quality of the services of the Government have been increased because of the new economical wave. So, the Governments need to collect more Taxes than ever. For equitable disperse of the Taxes and struggle with the unregistered economy, we have to analyze the reasons of unregistered economy and to improve effective tax auditing system with in this. Financial Statements and Accounting System is very important for an effective tax auditing system. To use these statements we have to know how to use and control these for tax auditing. The purpose of this work is to lay bare, one of the important financial instruments ?Income Statement?, how to use it for tax auditing purposes and the understanding of the financial statement of the companies. To do this, we will indicate every account of the Income Statement and how to control them for a tax audit aspect.