Muhasebede değerleme ve firma değeri ile ilişkisinin tespiti
Measurement in accounting and relationship with firm value
  1. Tez No: 227785
  2. Yazar: EMİNE ÇINA BAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ÖRTEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
İşletmenin finansal durumunun ve finansal performansının biçimlendirilmiş bir sunumu olan finansal tabloların amacı, kullanıcıların ekonomik kararlar verirken kullanmaları için işletmenin finansal durumu, performansı (faaliyet sonuçları) ve nakit akışları hakkında gerçeğe uygun bilgi sağlamaktır.İşletme sahip ve yöneticileri dahil, işletme ile ilgili kişi ve kuruluşların tümünün işletme ile ilgili bilgileri finansal tablolardan sağladıkları düşünüldüğünde, muhasebedeki değerleme sürecinin önemi bir kez daha görülür. Finansal tablo unsurlarının muhasebenin temel kavramları gereği ulusal para birimi cinsinden ifade edilmeleri gerekmektedir. Bu anlamda değerleme, envanter sonucu miktarları belirlenen işletmeye ilişkin varlık hak ve borçların değerlerinin ulusal para birimi cinsinden ifade dilmesi süreci? dir. Değerleme, ?finansal tablo unsurlarının finansal tablolarda izlenecek tutarlarının belirlenmesi işlemidir?.Değerleme işleminin bilanço ve gelir tablosu kalemlerinin tümünü dolaylı veya doğrudan etkilemesi, değerleme işleminin tüm ilgili kişiler açısından önemli kılmaktadır.Çalışmada muhasebedeki değerleme yöntemlerindeki değişimin firma piyasa değerini etkileme derecesini test edilmiştir. İkinci olarak da, muhasebe verilerine dayalı (finansal tablo analizi sonucu üretilmiş oranlar) 16 adet değişkenin firma piyasa değerini açıklama gücünü test edilmiştir.Türetilen kanonik denklemlere bakıldığında bu 16 adet değişkenlerin piyasa değerini 6 şirkette %99, 5 şirkette %98, 3 şirkette %97, 1 şirkette %96 ve 1 şirkette de %94 oranında tespit kabiliyetinin olduğu belirlenmiştir. Kanonik analizlere ilişkin istatistiksel güvenilirlik testlerinin sonuçlarına bakıldığında bütün şirketler için sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı çıkmıştır. Ve sonuç olarak muhasebe verilere dayanılarak firma değeri ile ilgili çıkarımlar yapılabileceği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of financial statements which are formatted presentation of financial status and financial performance of the companies is to provide fair value information on financial condition, results of operations and cash flow for targetted parties to use in their economic decisions.When taken into consideration that financial statement is the most important source of information for shareholders and managers, all stakeholders about company, the value that could be attributed to the accounting measurement process could be better comprehended. The items of the financial statement, by regulation, have to be stated in national currencies. For that reason it could be asserted that measurement is the process of presenting a company?s assets and liabilities that are determined by year-end accounting procedures in national currencies. Measurement could be defined as ? the process amounts of financial statement items that are tracted in financial statements?. The fact that valuations process affects all items both in balance sheet and income statements, directly or indirectly, makes it important for all target groups (users).In this study has attempted to determine and test level and extent of effects of meaurement method changes in market value of the firms. Secondly, accounting based 16 variables were used to test the predictive power of these variables on firm values.The derived canonical equations have found to predict firms values; 99%,5 accuracy for 6 companies; 98,3% accuracy for 5 companies, 97,1 % for 3 companies, and 96% accuracy for 1 company respectively.