İcra Hukukunda ödeme emri
Orders for payment in Execution Law
  1. Tez No: 207380
  2. Yazar: NAZLI GÖREN ÜLKÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. KAMİL YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
Günümüzde, pratik ihtiyaçlar neticesinde alacaklıya medeni yargılamadan bagımsız bir prosedür dahilinde alacagına seri ve zahmetsiz bir sekilde kavusabilme imkanı tanınması zorunlu hale gelmistir. Bugün birçok Avrupa ülkesinde alacaklı, bir ön dava safhasına ihtiyaç olmaksızın cebri icraya basvurabilme imkanına sahiptir. Bununla birlikte, sviçre-Türk Hukuku'na özgü ?ödeme emri? kurumuna benzer bir düzenleme tarzı, mukayeseli hukukta mevcut degildir. Zira ödeme emri kurumu, prosedürün mahkemelerden bagımsız organlar tarafından yürütülmesi bakımından önemli bir farklılık tasımaktadır. Bu yapı, icra hukukuna hakim olan seklilik ilkesini de öne çıkarmaktadır. Bu nedenle, kanun koyucu tarafından öngörülmüs olan sekil kurallarına riayet edilmesi, ödeme emrinin mesruiyeti bakımından en temel zorunluluktur. Alacaklı, bir alacak iddiası ile icra takibine girisebilmektedir. Bu asamada alacaklı hiçbir ispat külfeti altında degildir. Bundan dolayı, alacaklının talebi üzerine düzenlenen ödeme emrinin geçerligi bakımından, alacaklı tarafından icra dairesine yöneltilen takip talebinin Kanun'da sayılan kayıtları ihtiva etmesi büyük önem tasımaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, due to regular needs, it has been a must to obtain a right which is independent from civil proceeding for the creditor in order to be credited without long formalities and difficulties. Today, in most of the European countries creditor has the right for a enforcement without a need of a precourt process. In addition, any procedure similar to ?Order for Payment? that belongs to Swiss-Turkish law does not exist in comperative law. Thus, order for payment institution has a very important difference when it is considered that is proceeded by court independent authorities. This structure, also promotes formality principal which dominates execution law. This is why it is a must that validity of order for payment is strictly tied to the preset formalities that is defined by law . Creditor can easily apply for enforcement process just with a claim of credit . In this phase the creditor is not obliged to obtain any proof. Thus, in order to ensure the validty of the order for payment request for execution process needs to have all necessary components defined by law.