Vergi İcra Hukukunda ödeme emri
Payment order in Tax Execution Law
- Tez No: 387825
- Danışmanlar: PROF. ESRA EKMEKCİ ÇALICIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 294
Özet
Bu çalışmada Vergi İcra Hukuku kapsamında, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun ile düzenlenmiş olan `ödeme emri' kavramı tüm yönleriyle ele alınmaya çalışılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde kavramsal ve terimsel inceleme yasal koşulların da ışığında ele alınmış ve idari işlem teorisinde ödeme emrinin yeri belirlenerek devamında ayrıntılı bir şekilde ödeme emrinin tebliği konusu irdelenmeye çalışılmıştır. Bu kapsamda şeklen hukuka uygun olarak muhatabına bildirilmiş bir ödeme emrine karşı, muhatapların başvurabilecekleri yollar da ayrıntılı olarak incelenmiştir. Daha sonra ise ödeme emri konusunda hukuk sistemimizde karşılaşılan sorun ve sorunsallar incelenmiş ve aksaklıklar ele alınarak çözüm önerilerinde bulunulmaya çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
This study is attempted to be a thorough examination of the concept of ?payment order?, which is regulated under The Law numbered 6183 regarding the Collection Procedures of Public Receivables, in the scope of ?Tax Execution Law?. Following a conceptual review within the framework of the subject matter Law, the payment order has been located in the theory of administrative procedures; and following that, the notification of payment order has been elaborated on. In this context, the legal remedies of the addressees of payment orders, which have been duly notified, have also been studied in detail. Finally, the defective points of the payment order in this entire process have been analyzed and solutions have been attempted to be produced.