Kadınları girişimciliğe iten faktörler
Factors driving women to entrepreneurship
- Tez No: 207381
- Danışmanlar: DOÇ.DR. BİNALİ DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerde bugüne kadar girişimcilikle ilgili pek çok araştırma yapılmıştır. Bu çalışmalarda, kadınların yoğun olarak gelenekselleşmiş iş alanları ve meslek gruplarında çalıştıkları görülmüştür. Bugün, kadının toplumsal ve ekonomik yaşama en ileri düzeyde katılımının sağlandığı ülkelerde bile, ?kadın girişimci? kavramını yerleştirmek için büyük çabalar harcanmaktadır. Kadının ekonomik anlamda çalışma yaşamına girişi 18.YY.da gerçekleşen sanayi devrimi ile başlamaktadır. Günümüzde gelişen teknoloji ve endüstrileşme ile birlikte her geçen gün çalışma hayatına katılan kadın sayısı artmaktadır. Ülkemizde halen kadınlarımızın iş sahibi olmalarını engelleyen birçok sorun halledilmeyi beklemektedir.Türkiye'de kadının çalışma yaşamında karşı karşıya bulunduğu sorunların temelinde, toplumun ekonomik, sosyal ve kültürel yapısındaki bazı aksaklıklar yatmaktadır. Bu çalışmada Türkiye'de kadın girişimcinin yeri, kadın girişimci tanımı, profili ve kadınları girişimciliğe iten faktörler araştırılmaktadır
Özet (Çeviri)
Until today, there are so many researches have been done in developed and undeveloped countries about entrepreneurship. In those researches, it has been seen that women were occupying mostly traditional areas of the business world. Today, even in the post modern countries or societies that have a certain level of occupational participation for women; there is still an obstacle in the means of implementing the title of female entrepreneur. Business life for woman has started with the Industrial Revolution which occurred at the beginning of the eighteenth century. Today, there is an increasing number of women entering business life with the development of technology and industry. In our country lots of problems are waiting to be solved, which are preventing women to have a job. The basis of problems, which women face during their business life are due to some economic, social and cultural structure of the society. In this study the aim is to define the women entrepreneurs in Turkey and search the factors that drive women to entrepreneurship.