Asr süresi ışığında mutluluk prensipleri
Hapiness principles under the light of 'Asr' sura of the Quran
  1. Tez No: 207386
  2. Yazar: ABDURRAHMAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Asr Suresi Kur'an'ın en kısa ve özlü sürelerindendir. Kısa oluşuyla beraberKur'an'ın özeti gibidir. İnsanı dünya ve ahirette hüsrandan ( zarardan ) kurtarıpmutluluğa kavuşturan dört temel prensip bu surede birarada verilmiştir. Bu prensiplerşunlardır :1- İman ( Allah'a inanmak )2- Salih Amel ( Allahı hoşnut eden iyi ve güzel davranışlar )3- Hakkı tavsiye etmek ( Başkalarına Allah'ı, adaleti, doğruluğu ve gerçeklerianlatmak, iyilikleri emretmek, kötülüklere engel olmak )4- Sabrı tavsiye etmek = İyilikleri emredip, kötülüklere engel olma göreviniyaparken karşılıklı yardımlaşma ve dayanışma içinde olmak.
Özet (Çeviri)
?Asr? is one of the shortest and most substantial suras of the Quran. However theshortness, it is like a brief of Quran. Four fundamental principles which attainshappines for the human being by saving them from discouragment (loss) have beengathered in this sura. These principles are as follows:1- Faith ( to have faith in Allah )2- Healty Action ( Good and fine behaviours pleasing ?Esmaü?l-Hüsna? )3- Advise the right things ( to narrate to the others Allah, the justice, rightness andthe truths, and to instruct the goodness and hinder the badness, ill behaviour.)4- Advise the patience ( to be in mutual helping and acting in solidarity whileinstructing the goodness and hindering the badness )