İslâm hukukunda iddet ve hükümleri
Idda and it's legal results in Islamic law
- Tez No: 207385
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ERKAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Hukuk, Sosyoloji, Religion, Law, Sociology
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İslam Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Sözlükte; saymak, sayılan seyin miktarı, adet anlamına gelen iddet kelimesi, slâm hukukunda; evliligin herhangi bir nedenle sona ermesi durumunda kadının yeni bir evlilik yapabilmek için beklemek zorunda oldugu süreyi ifade eder. Bütün toplumlarda bulunan iddet (bekleme süresi) uygulaması, slâm hukukunda daha genis olarak ele alınmıstır. Çünkü iddet kavramı, Kur'ân ve hadis kaynaklarında çok ayrıntılı biçimde islenmistir. Bu süre, evlenme yasagı, mesken, nafaka, nesep, miras gibi birçok hak ve yükümlülük için ölçü kabul edilmektedir. Bu nedenle konuyla ilgili kapsamlı bir hukuk literatürü olusmustur. ddet konusu, fıkıh literatüründe evliligin sona ermesinin neticelerinden biri olarak ?iddet? alt baslıgı altında (Bâbu'l-dde) veya müstakil bir bölüm halinde (Kitâbu'lidde) islenmistir.
Özet (Çeviri)
In dictionary, from word idda, ?to count, enumarete, days of menstruation?, Islamic law for ?the duration of widowhood or, rather the period of abstention from the sexual relations imposed on a widow or a divorced woman or a woman whose marriage has been annulled, before she may re-marry. The practice of idda (waiting period) which have been in all society is studied in a wider aspect in Islamic law. Because of the term of idda was studied in Kur?an and sources of hadith more detailed. This period is a criterion for banning of marriage, dwelling, maintenance, lineage, estate and other obligations and other rights. Because of, a comprehensive law literature have existed. And this matter is studied in literature of fikh under title of ?Bab al-idda? or ?Kitab al idda?.