Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğunda otomatik ve kontrollü dikkat bileşenlerinin rolleri
The Roles of automatic and controlled attention in children with attention deficit hyperactivity disorder
  1. Tez No: 52942
  2. Yazar: N.EKREM DÜZEN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. BUKET ERKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Dikkat Eksiklisi Hiperaktivite Bozuklusu (DEHB) grubu ve normal grup, sınırlı kapasite yaklaşımı çerçevesinde, otomatik ve kontrollü olmak Üzere iki ana bileşenden oluştuğu kabul edilen dikkat performansları açısından karşılaştırılmıştır. Performans, bilgisayara uyarlanmış ve otomatik, kontrollü ve algısal-kontrollü dikkat olmak Üzere üç koşuldan oluşan bir deney ile incelenmiştir. Gruplar ve deney koşulları varyans analizi ile karşılaştırılmıştır. DEHB grubunun otomatik, kontrollü ve algısal-kontrollü dikkat performansının normal gruptan düşük olduğu bulunmuştur. DEHB grubunun algısal-kontrollü dikkat performans eğiminin normal gruba göre daha fazla olduğu, ancak ortak etki yaratacak düzeye ulaşmadığı gözlenmiştir. Bununla beraber DEHB grubunun her üç koşulda da daha kısa tepki süresi elde ettikleri, dolayısıyla normallere göre daha hızlı oldukları bulun-muştur. Ayrıca, DEHB grubunun elde ettiği performans puan ve tepki süreleri ile WISC-R ve Bender-Gestalt testi sonuçları ile anlamlı ilişkiler göstermediği gözlenmiştir. Bulgular ilgili literatür ışığında tartışılmıştır. Benzer çalışmaların farklı deney desenleri ve farklı örneklemlerle yapılmasına duyulan gereksinim vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT Attention Deficit Hyperactive Disorder (ADHD) and normal children were compared on their performance on automatic and controlled attention as conceived by the limited capacity approach. Performance was assessed via a computerized experiment consisting of three conditions which are automatic, controlled, and perceptual-controlled attention. Groups and experimental conditions were compared through analysis of variance. Results showed that ADHD children performed worse than normals in either conditions. The slope of ADHD children's performance on perceptual- controlled attention was steeper than that of normals, but not sufficient to amount to an interaction effect. However, mean reaction time of ADHD children is shorter than that of normals, which implies that ADHD children were faster. On the other hand, there was no significant relationship between the performance and mean reaction time of ADHD children and their scores on WISC-R and Bender-Gestalt test. Results were discussed in the light of current literature. The need for further research with different experimental designs and samples were emphasized.