Toplam kalite yönetimi uygulamalarının Türkiye'deki kuruluşlara özgü karakteristikleri
The characteristics of total quality management applications in Turkish companies
- Tez No: 207387
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KAMİL OYGUR YAMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Küresellesen pazar ortamında saglam bir yer edinebilmek ve hızlı degisime ayakuydurabilmek için kurulusların kalite kavramı ile yakınlasması hatta organizasyonuntamamını kaliteyle bütünlestirmeleri bir zorunluluk haline gelmistir. ste böyle bir ortamda,tüketicilerin beklentilerine cevap verebilmek, kaliteyi yükselterek rekabet gücünü artırmak veçalısanların aktif katılımıyla tüm süreçlerin sürekli iyilestirilmesine yönelik verimli bir is ortamıhazırlayan çagdas bir yönetim felsefi olarak Toplam Kalite Yönetiminin önemi ortayaçıkmaktadır.Bu çalısmanın amacı, ?Toplam Kalite Yönetimi Uygulamalarının Türkiye'dekiKuruluslara Özgü Karakteristikleri? nin ortaya konmasıdır. Bilindigi üzere, Toplam KaliteYönetimi, global anlamda kabul görmüs ve tüm dünyadaki isletmeleri etkilemis bir yönetimanlayısıdır. Bu anlayısın ülkemiz kuruluslarını ne derece etkiledigi ve yapılan uygulamalarınne derece verim sagladıgı çalısma kapsamında incelenmistir.Çalısmanın ilk bölümünde Toplam Kalite Yönetimi felsefesinin teorik yaklasımlarınadeginilmistir. Bu teorik yaklasımlar çerçevesinin, ülkemiz kuruluslarında ne derecebenimsendigi ve uygulandıgı ise ikinci bölümde örneklerle gösterilmistir. Üçüncü bölümde,ülkemiz kuruluslarının Toplam Kalite Yönetimi ile ilgili bilgi ve uygulama düzeylerini inceleyengeçmis arastırmaların verileri ve sonuçları incelenerek, bir anket formu hazırlanmıstır.Seçilen örneklem üzerinde uygulanan anket sonuçlarına göre, ülkemizde Toplam KaliteYönetimi felsefesi ile ilgili yogun bir bilinç düzeyi olustugu ancak fiili uygulamaların halensınırlı kaldıgı bulgulanmıstır. Bir çok kurulusun, Toplam Kalite Yönetimi anlayısına geçisniteliginde uygulamalar baslattıgı ancak devamını getirememis oldugu veya bunları tümsüreçlerine yayamadıgı belirlenmistir.Sonuç olarak, Toplam Kalite Yönetiminin, henüz ülkemizde tüm sistemi içeren birbütünlük olusturamadıgı ve kısmi uygulamalarla sınırlı kaldıgı görülmüstür. Oysa ki, küreseldünyada rekabet için bir anahtar niteligindeki kalite uygulamalarına yogunlasılması, hemülkemiz hem de kurumlarımız için basarıyı getirecektir
Özet (Çeviri)
To leave a mark on continuously changing and developing global market area,companies must get familiar with quality, infact to integrate TQM concepts to the entireorganization. In this new market structure, as a contemporary and important managementapproach TQM, prepares a productive work atmosphere that gives opportunity for continuousimprovement by participation of all workers.The aim of this study is to examine the characteristics of TQM principles for Turkishcompanies. As we all know, TQM is a new management tool, which impressed all theorganizations around the world and accepted globally. The affects of TQM concept amongTurkish companies and the results of TQM by the means of productivity are taken underexamination in this research.In first section, the philosophy of TQM structure is explained. It?s adoption and usagein Turkish companies shown by examples in the second part of the study. In third section, bythe consideration of past researches and analysis, a questionnaire form prepared andapplied to the appropriate organizations. The results showed that most of the companieshave knowledge about TQM, but they are not willing to use it. Most of the companies startedto use TQM practices, but they can?t get enough improvement for this or spread out withintheir organizational structure.As a conclusion, TQM is not spread well enough among Turkish companies as awhole system. However, TQM is a key factor for a competitive advantage in global area,which will bring the success for our companies and our country.