The challenges of new public management in Turkish public financial management: A questionnaire-based analysis
Türk kamu mali yönetiminde yeni kamu yönetiminin zorlukları: Ankete dayalı bir analiz
  1. Tez No: 753754
  2. Yazar: AHMET KAZAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TEKİN AKDEMİR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 293
Özet
1970'li yıllarda yaşanan ekonomik sorunlara çözüm bulmak amacıyla geliştirilen ve ülkelerin kamu yönetimlerini yeniden yapılandırmayı amaçlayan Yeni Kamu Yönetimi reformları 1980'li yılların başından itibaren gelişmiş ve gelişmekte olan birçok ülkede uygulamaya konmuştur. Türkiye'de yaşanan bu süreçten etkilenmiş ve kamu yönetimini yeniden dizayn etmek için söz konusu reformlarını hayata geçirmiştir. Ancak özellikle gelişmekte olan ülkelerde olduğu gibi Türkiye'de de reformların uygulanması süreci noktasında bazı aksaklıklar ortaya çıkmıştır. Bu tezin amacı, Türkiye'de Yeni Kamu Yönetimi kavramına uygun olarak uygulamaya konulan Türk Kamu Mali Yönetim Sistemi reformlarının mevcut durumunu incelemek ve bu süreci iyileştirmek için politika önerilerini ortaya koymaktır. Araştırmada veriler kamu mali yönetiminin tamamına yönelik olarak geliştirilen anket aracılığıyla elde edilmiştir. Buna göre tez, kamu mali yönetimindeki eksiklikleri ortaya koymakta ve araştırmaya katılanların bakış açısından bu eksikliklere çözüm önerilerinde bulunmaktadır. Bu katılımcılar arasında merkezi yönetim ve büyükşehir belediyelerinde görev yapan üst düzey yöneticiler, harcama görevlileri/daire başkanları, strateji geliştirme başkanları/strateji geliştirme daire başkanları ile iç ve dış denetçiler yer almıştır. Araştırma sonucunda Türk Kamu Mali Yönetim Sisteminde bazı sorunların olduğu tespit edilmiştir. Bu sorunlar, özellikle kamu sektörünün nispi büyüklüğü ve performans yönetimi ile şeffaflık ve hesap verebilirlik, TBMM/Yerel Meclisin bütçe denetimi, Sayıştayın performans denetimi ve performansa esaslı bütçe konularında tespit edilmiştir. Bahsi geçen sorunların çözümü noktasında ikinci nesil kamu mali reformları ile program bazlı performans bütçe uygulamaları ön plana çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The New Public Management reforms, which were developed to find solutions to the economic problems experienced in the 1970s and to restructure the public administrations of the countries, have been implemented in many developed and developing countries since the early 1980s. Having been affected by this process, Turkey has also implemented these reforms to redesign its public administration. However, there have been some disruptions in the implementation process of the reforms in Turkey like in the other developing countries. This thesis aims to examine the current status of the reforms in the Turkish Public Financial Management System applied under the concept of New Public Management and to put forward policy recommendations to improve the process. The data in the research were obtained through a questionnaire developed for the entire public financial management. Accordingly, the thesis reveals the shortcomings in public financial management and proposes solutions for them from the point of view of the participants of the research. These participants included the top managers working in the central government and metropolitan municipalities, expenditure authorities/heads of departments, the directorates/heads of strategy development departments, and the internal and external auditors. As a result of the research, it was determined that there are some problems in the Turkish Public Financial Management System. These problems were detected especially in the relative size and performance management of the public sector as well as transparency and accountability, the budget oversight of the Turkish Grand National Assembly/Local Council, the Turkish Court of Account performance audit and the performance-based budget. Thus, second-generation public financial reforms and program-based performance budget implementations came to the foreground in solving the aforementioned problems.