Silahların eşitliği ilkesi
Eqality of Arma
  1. Tez No: 207408
  2. Yazar: ENDER ANAKLI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL İNCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu tez çalısması ile; nsan Hakları Avrupa Sözlesmesi'nin 6 ncı maddesi AdilYargılanma Hakkı kapsamındaki silahların esitligi ilkesini sözlesme hukuku ve iç hukukbakımından, karsılastırmalı olarak incelemek, iç hukukta yapılması gerekendegisiklikleri ortaya koyabilmek amaçlanmıstır. Öncelikle insan haklarının ve adilyargılanma hakkının tarihsel gelisimi anlatılmıstır.kinci bölümde, Türk Ceza Yargılaması kapsamında bilgi ve belgelere ulasma,tanık dinlenmesi, karsı delil sunma, delilden vazgeçme ve bilirkisi yönünden, nsanHakları Avrupa Mahkemesi kararları, mevcut usul hükümleri ve Yargıtay ve AskeriYargıtay kararları incelenmistir.Üçüncü bölümde, Türk Özel Hukuku kapsamında bilgi ve belgelere ulasma,tanık ve bilirkisi yönünden nsan Hakları Avrupa Mahkemesi kararları, mevcut usulhükümleri ve Yargıtay kararları, Türk dare Hukuku kapsamında bilgi ve belgelereulasma ve bilirkisi yönünden nsan Hakları Avrupa Mahkemesi kararları, mevcut usulhükümleri ve Danıstay ve Askeri Yüksek dare Mahkemesi kararları incelenmistir.Sonuç bölümünde ise mevcut düzenlemelerde yapılması gereken degisikliklerortaya konmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is, to compare the law of contract and domestic law aboutthe equality of arms which explained in the 6th article of European Convention ofHuman Rigths that explains the right of fair trial and put the case clearly themodification alteration must be done in the domestic law. First the historicaldevelopment of the concept of human rigths and fair trial will be explained.In second part, to gain intelligence and document, to listen attestant, to offeragainst evidence, to abondon evidence and expert witness , in Turkish Criminal Trialwill be analyzed , according to European Human Rigth Court? s decision , presentprocedure arbitrament, and the decisions of Court Of Appeal and Military Court OfAppeal.In third part, to gain intelligence and document, to listen attestant, to offeragainst evidence, to abondon evidence and expert witness in Turkish Private law will beanalyzed according to European Human Rigth Court? s decision , present procedurearbitrament, and the decisions of Court Of Appeal and also to gain intelligence anddocument and expert witness in Turkish Administrative Law will be analyzed accordingto European Human Rigth Court? s decision , present procedure arbitrament, and thedecisions of Turkish Council Of State and Turkish Military Council Of State.In part of result, the necessary modification in present law will be explained.