Türkiye'de hukuk mesleklerine giriş rejiminin silahların eşitliği ilkesi açısından değerlendirilmesi
Evaluation of the Legal profession introduction to the principles of equality of arms of the regime in Turkey
  1. Tez No: 604762
  2. Yazar: YUSUF AKMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİLGE BİNGÖL SCHRİJER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Silahların eşitliği ilkesi, adil yargılanma hakkının zımni bir unsuru olarak insan hak ve hürriyetlerinin korunmasında ve yargılamanın hakkaniyete uygun seyrinde hayati derecede önemli bir konumdadır. İlkenin temel amacı yargılamanın tarafları arasında muhakemenin sonucuna etkili olabilecek ölçüde bir eşitsizlik meydana gelmesine engel olmaktır. Hem ceza yargılaması alanında hem de hukuk yargılaması alanında silahların eşitliği ilkesinin sağlanmasında müdafi vasıtasıyla savunulma ve avukatla temsil hakkı önemli bir yer tutmaktadır. Yargı, iddia, savunma ve karar olmak üzere üç bileşenli bir süreçtir. İddia, savunmadan üstün tutulamayacağı gibi, savunma da iddiadan önde gelmemekte, bu iki süje arasındaki ilişki karara giden yolun temelini oluşturmaktadır. Buna rağmen ülkemizdeki hukuk mesleklerine giriş rejiminde önemli farklılıklar bulunmaktadır. Ceza hukukunda iddia makamını temsil eden Cumhuriyet savcılığına girişte adayların hukuki bilgisine yönelik denetim mekanizmaları öngörülmüşken bağımsız savunmayı temsil eden avukatlık mesleğine girişte herhangi hukuki yeterlilik gözetilmemektedir. Bu farklılığın silahların eşitliği ilkesinin ihlali sonucu doğurup doğurmayacağı hususunda değerlendirmenin yapıldığı çalışmamız üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde silahların eşitliği ilkesi ana hatları ile işlenmiş, ikinci bölümde Türkiye'de hukuk mesleklerine giriş rejimi avukat, hâkim ve savcılar yönünden ayrı başlıklar altında incelenmiş, dünyanın farklı ülkelerinden örnekler sunulmuştur. Üçüncü bölümde ise farklı giriş rejimlerinin uygulanmasının silahların eşitliği ilkesine uygun olup olmadı hususunda değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The principle of equality of arms is of vital importance in the protection of human rights and freedoms as an implicit element of the right to a fair trial, and in the equitable course of the proceedings. The main purpose of the principle is to prevent an inequality between the parties to the proceedings that may affect the outcome of the judgment. The right to defense and representation by lawyer has an important role in ensuring the principle of equality of arms both in criminal and legal proceedings. Judiciary is a three-component process: claim, defense and decision. As the claim cannot be held superior to the defense, the defense is not the leading one, and the relationship between these two subjects forms the basis of the path to the decision. Nevertheless, there are significant differences in the introduction of legal professions in our country. In the criminal law, the inspection mechanisms for the legal knowledge of the candidates are envisaged at the entrance to the public prosecutor's office representing the prosecution, while no legal competence is taken into account when entering the legal profession representing the independent defense. Our study, which evaluates whether this difference will lead to violation of the principle of equality of arms, consists of three parts. In the first part the principle of equality of arms finished with the main lines, the second part of the entry regime a lawyer with the legal profession in Turkey, was examined under separate headings in terms of judges and prosecutors, examples are presented of the world's different countries. In the third part, it is evaluated whether the application of different entry regimes is in accordance with the principle of equality of arms.