Şirket akademileri ve Türkiye uygulamaları
Corporate academies and their implementations in turkey
  1. Tez No: 207409
  2. Yazar: LÜTFİYE SELİN SELAMET
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİNA ÖZEVREN, PROF. DR. NEVİN DENİZ, PROF. DR. F. NURAY ALTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Türkiye için yeni sayılabilecek sirket akademileri kavramı dünyada 1970'lerinsonlarından bu yana gündemdedir. Baslangıçta isletmelerin kendi eleman gereksinimlerinikarsılamak üzere ortaya çıkan bu sirket akademileri, giderek daha özerk ve dısarıya da hizmetveren bir sektöre dogru yönelmistir. Bu çalısmada sirket akademisi kavramının güncellikkazanması, sirket akademilerinin Türkiye'deki ve dünyadaki geçmisleri ile bu kavramınyaygınlasma ölçütleri ve olası riskler ele alınmıstır. Daha sonra gerçeklestirilen anket veliteratür taramaya dayalı çalısma üzerinden Türkiye'deki sirket akademilerinin gelisimindekievrimsel süreç irdelenmeye çalısılmıstır. Çalısmanın bütününde Türkiye'deki sirketakademilerinin dünyadaki benzerlerine kıyasla henüz deneyimsiz ve kurumsallasaraközerklesme amacından uzakta oldugunun altı çizilmis, gelecekte Türkiye'deki sirketakademilerinin daha ulusal ve küresel niteliklere kavusması için hem devletin hem de sözkonusu sirketlerin atmaları olası adımlar irdelenmis; dünyadaki ve Türkiye'deki sirketakademileri elestirel bir yaklasımla ele alınmıstır
Özet (Çeviri)
Corporate academies are yet new entities for Turkey, while they are on globaleducation agenda since 1970s. Despite the fact that corporate academies were founded tomeet the personel needs of companies that fund the academy at first; these entities wereevolved into a more outlooking and independent structure. This dissertation goes through theextension of the corporate academy conceptually, the history of corporate academies inTurkey, and extension criteria of these enterprizes, along with potential risks. The survey andliterature regarding the corporate academies in Turkey through their evolutinary processeswere also analyzed through critical reviews in this study. Overall, Turkey?s corporateacademies are yet newly born and thus a bit further away from becoming institutionalizedunlike their global counterparts. Both corporate academies and the state has steps to make inthe name of reaching global standards and turning the corporate academies in Turkey intoglobal brands.