Özel güvenlik şirketlerinin kooperatifleştirilmesi
Organizing private security companies on a cooperative basis
  1. Tez No: 207426
  2. Yazar: MURAT KASAP
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ AYBOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kooperatifçilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
nsanoglu tarihin ilk çaglarından günümüze kadar güvenlik içinde yasama ihtiyacı hissetmistir. Tarihi gelisim içinde Devletin yapılanmasıyla birlikte güvenlik islevi Devlet tarafından yapılmaya baslanmıstır. Güvenlik; her gün gelisen, sekillenen bir olgu olup kisi ve kuruluslara daha etkin güvenlik saglanabilmesi amacıyla, asıl görevi kamu güvenligini saglamak olan genel kolluga destek saglayabilmek için Özel Güvenlik Teskilatının kurulmasına ihtiyaç duyulmustur. Henüz yeni ve hızlı gelisen bir sektör olan Özel Güvenligin alt yapısı, sektör kadar hızlı gelisememekte, bu da çesitli problemlere yol açmaktadır. Özel Güvenlik isletmelerinin kooperatif örgütlenme modeline geçmesiyle; ortakların bilgi ve tecrübelerini birlestirecegi, vergi muafiyetinden faydalanacagı, iç denetimin daha saglıklı isleyecegi, teçhizat ve egitimli personel temininin kolaylasacagı düsünülmektedir. Bunların sonucunda da; rasyonelligin ve verimliligin artacagı, tekelci ve spekülatif amaçlı karların ortadan kalkacagı, maliyet azalacagından hizmetin daha kaliteli ve verimli olacagı, toplumdaki sosyal adalet ve gelismeye katkıda bulunulacagı öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
From primitive ages up to now, man has felt a need to live in security. Throughout historical development process, the function of security has started to be carried out by the state. Security is a fact which is improving and reforming day by day and therefore in order to provide people and institutions with better and more effective security and support the general security unit, there has been a need to establish the private security institution. The substructure of the private security, which is just new and rapidly developing sector, has not been developing as rapidly as the sector itself, and consequently, this situation causes certain problems. On moving to cooperatively organizing model it is supposed that the partners combine their knowledge and experience, benefit from tax exemption, interior control work more effectively and also it will be easier to supply equipment and educated staff. As a result of these all, it is expected that rationality and productivity will increase, monopolist and speculative?aimed profit will disappear, the service will have a better quality and productivity as the cost will decrease, and it will contribute to the common justice and development in society.