Validity study of computer based neo personality inventory’s turkish version in terms of competency report
Bilgisayar destekli türkçe neo kişilik envanterinin ve yetkinlik raporunun geçerlikik çalışması
  1. Tez No: 207446
  2. Yazar: SENİHA KOÇYİĞİT
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. REFİKA BAKOĞLU DELİORMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
Bu çalısmada Bilgisayar Destekli Türkçe NEO Kisilik Envanteri'nin ve envanterin yetkinlik raporunun geçerlilik analizi yapılmıstır. Bu amaçla Ernst & Young Danısmanlık sirketinin de izni ile sirketin databaseninde bulunan 3437 data rastgele seçilmistir. (1853 bayan and 1584 bay, yasları 13- 60 arasında) Çalısma iki asamadan olusmaktadır. Birinci asamada, Onbes farklı yetkinlik, yas, cinsiyet, egitim seviyesi ve egitim alanı açısından analiz edilmistir. kinci asamada, envanterin geçerlilik çalısması için faktör analiz yapılmıs ve Faktör Analiz sonuçları temel alınarak envanterin 2 faktörlü bir yapısı oldugu tespit edilmistir. Birinci faktör Dısadönüklük, ikinci faktör Deneyimlere Açıklık olarak isimlendirilmistir. lgili 2 faktör yas, cinsiyet, egitim seviyesi ve egitim alanı açısından analiz edilmistir. Çalısmanın istatistiksel sonuçları, kısıtlamalar, literatür ve ilerideki çalısmalar için öneriler ile birlikte tartısılmıstır.
Özet (Çeviri)
The purpose of present study was to investigate the validity of Computer Based NEO Personality Inventory?s Turkish version and inventory?s? competency report. For this purpose, by permit of Ernst & Young Company 3437 data ( 1853 female and 1584 male, age between 13 and 60) was randomly selected from the applicant database The study was conducted in two phases. In Phase I, 15 different competencies derived from the inventory was analyzed in terms of age, gender, educational background and level of education affect. In the second phase of the study factor structure of the NEO Personality Inventory?s Turkish version was examined using factor analysis. Results yielded two factors, the first factor was named Extraversion factor, and second factor was named Openness to Experience factors. These two new factors also analyzed in terms of age, gender, educational background and level of education affect. Literature correspondence is given & results are discussed along with the limitations of the study and suggestions for future research